Sazka se snaží naklonit věřitele na svou stranu

19.1.2011 7:32   |  

Šéf loterijní společnosti Sazka Aleš Hušák posiluje obranu zadlužené firmy. V přísném utajení včera jednal s bondholdery, tedy zástupci zahraničních fondů a bank. Ti drží dluhopisy vydané kvůli výstavbě dnešní O2 areny. A mimo jiné by museli dát například souhlas k prodeji tohoto sportovního stánku.

Hušák se je ovšem snažil přesvědčit o restrukturalizačním plánu, který pro společnost připravil společně s podnikatelem Martinem Ulčákem. „Předmětem jednání byl další postup finanční restrukturalizace a kroky, které je potřeba v tomto směru podniknout,“ potvrdil bez podrobností tiskový mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund. Zástupci bondholderů schůzku odmítli komentovat.

Sazka byla v lednu držitelům dluhopisů schopna splatit pouze úrok, nikoliv jistinu obligací. Ti by tak teoreticky mohli využít svého práva a požadovat splacení dluhů. Podle předpokladů se ale s vedením Sazky dohodli, že si najmou poradce a budou dál jednat. Finančním poradcem bude, jak už deník E15 napsal, společnost KPMG. Právními poradci držitelů dluhopisů pak kanceláře Dewey&Le Boeuf a BBH.

Konečné slovo k restrukturalizaci by měla říct valná hromada bondholderů na konci ledna. Dohoda s nimi by Sazce mohla významně pomoci v insolvenčním řízení, které proti firmě vyvolal magnát Radovan Vítek. To samé platí, pokud se za Sazku postaví věřitelský klub peněžních ústavů, tedy Česká spořitelna, Fortis Bank, Citibank, UniCredit a J&T Už dost. Situace v Sazce přiměla šéfa tenisového svazu Iva Kaderku k činu.

Chce založit Asociaci českých sportovních svazů, která by konkurovala ČSTV Banka. „Klienta neopouštíme a podpoříme rozumný scénář pro stabilizaci jeho financí,“ uvedla šéfka komunikace České spořitelny Klára Gajdušková. Ostatní banky se nevyjádřily.

Situace Sazky také alarmuje některé její akcionáře. Šéf tenisového svazu Ivo Kaderka chce založit Asociaci českých sportovních svazů, která by konkurovala Českému svazu tělesné výchovy (ČSTV).

Svou pozici se snaží posílit právě i ČSTV, tedy hlavní akcionář Sazky. Podle jejího šéfa Pavla Kořana chtějí do podniku vstoupit bez nároku na vlastnický podíl další dva nejmenovaní zájemci.

Autor: Jana Havligerová

Komentáře

Čtěte také

Zeman u soudu: Altner byl jediným partnerem ČSSD ve sporu o Lidový dům

Zeman u soudu: Altner byl jediným partnerem ČSSD ve sporu o Lidový dům aktualizováno

Prezident Miloš Zeman u Obvodního soudu pro Prahu 1 řekl, že pro sociální demokracii byl ve sporu o Lidový dům partnerem právník Zdeněk Altner. O tom, že Altner uzavřel dohodu s… více

Komerční prezentace
Mobilní web