Schwarzenberg: Česko je ochotné poskytnout azyl kubánským disidentům

2.11.2010 19:28   |  

Česká republika je ochotná poskytnout azyl dalším propuštěným politickým vězňům z Kuby. Řekl to ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09), který se dnes sešel s kubánskýn disidentem Rolandem Jiménezem Pozadou, jemuž se Česko chystá dát azyl.

Kuba podmiňuje ve většině případů propouštění politických vězňů jejich odchodem ze země. To byl případ i disidenta Pozady, který se pro svůj nový domov ve středu Evropy rozhodl, protože Česko dlouhodobě kubánskou vládu kritizuje a naopak podporuje kubánské bojovníky za lidská práva.

Schwarzenberg připustil, že mohou mít o pobyt v Česku zájem i další kubánští vězni. Uvedl, že Česká republika je připravena poskytnout jim azyl. „Bude-li to nutné, tak ano. Hlavně, jestli budou mít zájem, kdo by chtěl k nám, pochopitelně. Většina z nich má spíše snahu se dostat do země, která má stejný jazyk,“ uvedl ministr.

Právničce z Organizace pro pomoc uprchlíkům Evě Holé se nelíbí, že české úřady se k Pozadovi chovají lépe než k ostatním žadatelům o azyl. Dožaduje se toho, aby každý měl právo na spravedlivé posouzení své věci a na vydání řádného rozhodnutí v přiměřené době. Podle ní ale český stát v mnoha případech toto právo porušuje. „Ministerstvo vnitra není v mnoha případech schopno vydat rozhodnutí ve věci nejen v řádné lhůtě tří měsíců, ale ani v řádu let,“ tvrdí.

Pozada přijel do Čech s rodinou. Chce se co nejrychleji naučit zdejší jazyk a potom se věnovat své právnické profesi. Jeho žena je novinářka, ráda by proto zůstala v kontaktu s médii. Pokud by komunistický kubánský režim padl, chtějí se okamžitě vrátit domů.

Pozada byl zatčen v roce 2003. Ve vězení strávil celkem sedm let a devět měsíců, a to i v izolovaných prostorách a ve špatných podmínkách. „Snášet jsme museli i šikanu dozorců,“ uvedl.

To, že bude opravdu propuštěn, se dozvěděl až začátkem října. Krátce poté odletěl do Španělska a odsud pak do Prahy. Pro Pozadu a jeho blízké je zatím pobyt v Praze kulturní šok: chladné počasí, český temperament, zvyky, prostředí. „Líbí se mi pořádkumilovnost a jak je vše uspořádané. Bariéra je ale obrovská,“ konstatoval

Rozdíl mezi Fidelem Castrem a současným vůdcem Raúlem Castrem je podle něj nepatrný. „Raúl má jiný způsob vyjadřování, o velkou liberalizaci poměrů se ale v jeho případě nejedná,“ komentovala Pozada.

Kubánští opoziční představitelé mají z Česka podporu, Praha je velkým kritikem oficiálních politiků Kuby. Česko je po Španělsku, které již některé disidenty přivítalo, druhou zemí EU, která kubánským vězňům umožní najít domov. Z mimoevropských zemí jsou to rovněž USA a Chile.

Autor: haj, čtk

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web