Šlechtová: Česko nemůže čerpat dotace EU. Kvůli zpackanému auditu

aktualizováno Česko nemůže zahájit čerpání peněz z fondů EU, důvodem je podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové zpráva z auditu monitorovacího systému evropských fondů MS2014+, která použití systému pozastavila. Audit týmu ministerstva financí považuje Šlechtová za neprofesionální a opřený o spekulace. Ministra financí Andreje Babiše šéfka MMR požádala o prošetření tohoto auditu. Komplikace znepokojily také premiéra Bohuslava Sobotku.

Karla Šlechtová
17.4.2015 17:09   |  

„Použití monitorovacího systému nyní zastavila auditní zpráva auditního orgánu, která byla už v minulém týdnu medializována. Se závěry tohoto auditu jako ministerstvo pro místní rozvoj nesouhlasíme. Podle našeho názoru se jedná o neprofesionální a špatně odvedenou práci, která poškozuje zájmy České republiky,“ prohlásila ministryně Šlechtová.

Podle ní je přitom monitorovací systém pro čerpání dotací z EU nenahraditelný. „Bez tohoto systému Česká republika nemůže čerpat finanční prostředky z EU ve výši 650 miliard korun. Systém je klíčový, aby byly vyhlašovány první výzvy, aby řídící orgány do něj mohly vkládat data. Čili ten systém je pro ČR klíčový k tomu, abychom vůbec mohli rozjet programové období 2014 - 2020,“ dodala ministryně.


O kauze čtěte: MMR mohlo kvůli IT zakázce přijít o víc než miliardu, tvrdí policie


Na audit šéfka MMR oficiálně podala stížnost ministru financí Andreji Babišovi, kterého zároveň požádala o přezkum finální zprávy auditního orgánu. „Věřím, že se podaří iniciovat nezávislé, expertní a právní posouzení,“ poznamenala Šlechtová.

Informace o komplikacích kolem monitorovacího systému velmi znepokojily také premiéra Sobotku, který očekává, že Babiš a Šlechtová problém urychleně vyřeší. „Ve středu budou vládu informovat o takovém postupu svých úřadů, aby nebylo ohroženo již připravené zahájení čerpání z nových evropských operačních programů,“ dodal Sobotka. Česko s EK se podle něj dohodly, že první čtyři operační programy mají být formálně schváleny na přelomu dubna a května.

Babiš uvedl, že požádal svého prvního náměstka Lukáše Wagenknechta o písemné ujištění o kvalitě a průběhu auditu a další dodatečné informace. Poté zváží další postup a bude o něm informovat Evropskou komisi.

Důkladné prošetření a vyřešení situace požaduje také předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek. „Na prostředky z fondů EU čekají kraje, obce i města, neziskový sektor i podnikatelé. Považuji za nepřijatelné, aby tím, kdo ohrožuje možnost zahájení čerpání nových fondů EU, bylo české ministerstvo financí,“ reagoval Hašek.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek uvedl, že zprovoznění systému MS214+ je klíčové pro příjem žádostí. „Pokud systém nebude fungovat do konce května, kdy chce MPO zahájit příjem žádostí o dotace, dostane se administrace programu do časového skluzu,“ sdělil.

Zrušená cesta do Číny

Šlechtová kvůli problémům zrušila pracovní cestu do Číny, kam se měla vydat příští týden, kdy chce vládu seznámit s harmonogramem kroků, jak současnou situaci řešit. „Mým prvořadým zájmem je eliminovat možné fatální důsledky tohoto auditu. Udělám osobně maximum pro to, abych těch 650 miliard zachránila a aby čerpání nebylo ohroženo,“ uvedla. Připustila, že vliv auditu může mít fatální důsledky jednak na národní úrovni, ale i vůči Evropské komisi. S tou je prý MMR v průběžném kontaktu a o vývoji kauzy ji informuje.

Jedna z mluvčích Evropské komise dnes pouze potvrdila, že komise zprávu auditu obdržela před týdnem v pátek. „Analyzujeme ji. Své závěry poté poskytneme příslušným orgánům,“ doplnila.

Náhrada za tři stávající systémy

Monitorovací systém evropských strukturálních a investičních fondů pro programové období 2014-2020 nahrazuje nynější tři rozdílné systémy řízené třemi ministerstvy a centrální zastřešující systém. Řídící orgány prostřednictvím systému budou vyhlašovat výzvy a přijímat konkrétní projekty.

Výběrové řízení na tvorbu systému, poskytování služeb a servisní podpory a rozvoj aplikace v roce 2013 vyhrála za 567 milionů korun společnost Tesco SW. Systém MS2014+ by měl, byť po roce 2020 v omezené míře, fungovat do roku 2030. O monitorovací systém se zajímá i policie. Údajně reagovala právě na předběžné závěry auditu ministerstva financí, podle nichž provázelo výběrové řízení množství chyb.

MMR v minulosti čelilo kritice kvůli předchozímu systému MSC2007+, který pro porušení zákona odmítla Evropská komise proplatit. Stamiliony tak šly ze státní pokladny.


Čtěte také:

Česko zapracovalo většinu připomínek Bruselu, bránily čerpání dotací

NKÚ objevil v čerpání dotací v Praze chyby za miliony

Česko může mít s čerpáním dotací ještě větší potíže, než dřív, varuje Kala

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italská policie dnes zatkla druhého nejhledanějšího člena mafie Ernesta Fazzalariho, který se 20 let skrýval. Nyní šestačtyřicetiletý Fazzalari byl významným členem kalábrijské… více

Komerční prezentace
Mobilní web