Soud osvobodil bývalého Rathova poradce, krácení daně se nedopustil | E15.cz

Soud osvobodil bývalého Rathova poradce, krácení daně se nedopustil

Soud osvobodil bývalého Rathova poradce, krácení daně se nedopustil
Bývalý poradce někdejšího hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha Filip Bušina (na snímku) čeká 12. listopadu na začátek jednání Krajského soudu v Praze. Bušina je obžalovaný s dalšími 13 lidmi ze stamilionových daňových úniků.
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Soud zprostil obžaloby ze stamilionových daňových úniků Filipa Bušinu, bývalého poradce někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha. Ze zbylých 13 obžalovaných v kauze rozdal Krajský soud v Praze osmi lidem tresty od čtyř do sedmi let vězení nebo podmíněné tresty. Kauza se týká podezření z krácení daně a praní špinavých peněz v souvislosti s fiktivními fakturami za reklamní činnost. Rozhodnutí není pravomocné, lze se proti němu odvolat k vrchnímu soudu.

Osmatřicetiletému Bušinovi podle obžaloby hrozilo až deset let vězení, státní zástupkyně pro něj navrhla 7,5 roku. Bušinu vinila zejména z organizování trestné činnosti, údajně řídil svoje kolegy a přebíral hotovost. Bušina tvrzení vyšetřovatelů od začátku odmítal a ve zhruba rok trvajícím hlavním líčení se podle něj žádné z nich neprokázalo.

Stamilionové daňové úniky se podle obžaloby uskutečnily přes nastrčené firmy a vytvářely se smyšlené faktury. Mezi osvobozenými jsou také pracovníci finanční správy. Zbylí obžalovaní působili v různých statutárních orgánech firem, například jako jejich jednatelé.

8,5 roku pro Ratha

Případem se zabýval trestní senát soudce Roberta Pacovského, který řešil i korupční kauzu bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD), jehož blízkým spolupracovníkem Bušina byl. Soud měl nejdřív na stole Bušinův případ, Rathovu kauzu ale musel zahájit dřív, protože někteří z obžalovaných byli ve vazbě.

Soud Rathovi udělil v červenci 8,5 roku vězení za údajné ovlivňování veřejných zakázek a přijímání úplatků. Verdikt je zatím nepravomocný, Rath se odvolává k vrchnímu soudu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!