Soud vyhověl pirátům a zeleným. Chce zrušit pětiprocentní hranici | E15.cz

Soud vyhověl pirátům a zeleným. Chce zrušit pětiprocentní hranici

Soud vyhověl pirátům a zeleným. Chce zrušit pětiprocentní hranici
Sčítání volebních lístků
• 
ZDROJ: čtk

ČTK
pav
mas

Nejvyšší správní soud (NSS) navrhne Ústavnímu soudu zrušení pětiprocentní hranice pro vstup do Evropského parlamentu. Volební senát tak vyhověl podnětu Strany zelených. Podobnou argumentaci uplatňovala ve své stížnosti také Česká pirátská strana. Správní soud nyní obě řízení přeruší a počká na verdikt ústavních soudců. Obě strany zůstaly ve volbách těsně pod hranicí pěti procent, piráti získali 4,78 procenta, zelení 3,77 procenta.

Sporná ustanovení zákona o evropských volbách „omezují volnou, resp. svobodnou soutěž politických sil v demokratické společnosti, rovnost hlasovacího práva všech voličů a právo na přístup občanů k voleným funkcím za rovných podmínek“, jak vysvětlil soudce zpravodaj Tomáš Langášek.

Soud: Europarlament není tak významný

Evropský parlament navíc hraje ve fungování unie zatím méně významnou roli, než jakou hrají národní parlamenty ve fungování členských států. Proto se uzavírací klauzule nejeví tak potřebná jako ve sněmovních volbách, kde ji už dříve Ústavní soud schválil.

Podle předsedy volebního senátu Jana Passera jsou možnosti, jak může ÚS nyní rozhodnout, široké. „Má širší manévrovací prostor z hlediska časových účinků svého rozhodnutí,“ řekl Passer.

Pětiprocentní hranici ÚS může zrušit, ovšem jen pro budoucnost. Stejně tak může průlomově zasáhnout do výsledků voleb a dát podnět k tomu, aby se mandátů ujali zelený Ondřej Liška a pirát Ivan Bartoš, a to zřejmě na úkor Miroslava Pocheho (ČSSD) a Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL). Volební senát ale nevyhověl návrhu na předběžné opatření, které by zabránilo Pochemu a Zdechovskému začít vykonávat svůj mandát.

V eurovolbách těsně vyhrálo ANO. Prvního poslance mají svobodní

Sobotka: Hranice brání roztříštěnosti

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zrušení hranice nepodporuje. „Pětiprocentní hranice pomáhá vytvářet a integrovat hlavní názorové proudy. Brání roztříštěnosti, a tím i neschopnosti se domluvit,“ uvedl v zaslaném prohlášení Sobotka.

Podobně se na věc dívá i místopředseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. „Věcně tomu nefandím, ale názor Ústavního soudu budu respektovat,“ řekl ČTK.

Naopak vicepremiér Andrej Babiš (ANO) ve zrušení hranice pro volby do Evropského parlamentu nevidí problém, navýšil by ale na dvojnásobek nutný zisk ve volbách do Poslanecké sněmovny.

Přirozený práh

Kdyby pětiprocentní uzavírací klauzule neexistovala, představoval by hranici pro vstup do europarlamentu takzvaný přirozený práh. Ten se odvíjí do volebního systému, počtu kandidujících stran a účasti ve volbách. V posledních volbách by se pohyboval kolem tří a půl procenta. Znamenalo by to mandát pro piráty i zelené na úkor KDU-ČSL a ČSSD.

Sedmičlenný volební senát nebyl jednomyslný. Odlišné stanovisko k usnesení o přerušení řízení a předložení věci Ústavnímu soudu zaujali tři soudci: Zdeněk Kühn, Miloslav Výborný a Radan Malík. Nyní se bude návrhem zabývat plénum, tedy sbor všech současných ústavních soudců.

Nejvyšší správní soud dostal celkem 16 volebních stížností. Kromě dvou přerušených podnětů všechny odmítl, zamítl či odložil bez projednání, a to i přesto, že přinejmenším ve dvou případech zjistil chyby volební komise. Nemohly však ovlivnit volbu konkrétních kandidátů.

Autor: ČTK, pav, mas
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!