Soukromá letecká záchranka krachuje. Od příštího roku jde do likvidace

Jeden ze dvou soukromých provozovatelů letecké záchranky končí. Po změnách v chystaném tendru na provoz vrtulníků v příštích letech se valná hromada společnosti Alfa-Helicopter rozhodla poslat ji k 1. lednu 2017 do likvidace. Informoval o tom Zdravotnický deník.

Letecká záchranná služba
30.3.2016 13:41   |  

„Nemohli jsme hazardovat s osudem kolegů vzhledem k termínu tendru i poptávce policie po zkušených pilotech,“ řekl Zdravotnickému deníku spolumajitel a kapitán vrtulníku Pavel Müller.

Budoucnost provozování letecké záchranky soukromými společnostmi zpochybnil ministr financí Andrej Babiš, kterému přišla původně předpokládaná výše zakázky vysoká. Vláda na jeho popud rozhodla o změně stávajícího systému.

Společnost Alfa-Helicopter provozuje vrtulníky pro záchranku od roku 1992, v současnosti na čtyřech stanovištích v Brně, Českých Budějovicích, Jihlavě a Olomouci. Podle rozhodnutí vlády má dvě z těchto stanovišť převzít od příštího roku policie a armáda, které již dnes provozují stanoviště letecké záchranky v Praze a Plzni. Zároveň byl tendr zkrácený z osmi na čtyři roky s tím, že se počítá s dalším přechodem na státní provozovatele.

Nová zakázka za 1,2 miliardy

Kromě Alfa-Helicopter funguje ještě druhá soukromá společnost letecké záchranky, a to DSA. Provozuje stanoviště v Ostravě Liberci, Hradci Králové a Ústí nad Labem.

Hodnotu nové zakázky na provozování šesti základen letecké záchranky po dobu čtyř let odhaduje ministerstvo zdravotnictví předběžně na 1,2 miliardy korun. Na to, že by armáda a policie přebraly více stanovišť hned od příštího roku, nejsou připraveny. Podle odborníků je v Česku letecká záchranka v současnosti na velmi vysoké úrovni.


Čtěte také:

Vláda dala souhlas k miliardovému tendru na leteckou záchranku

Otálení ministerstva i vlády nad záchrankou nahrává Alfa Helicopter a DSA

Adéla Čabanová Autor: Adéla Čabanová redaktorka deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italská policie dnes zatkla druhého nejhledanějšího člena mafie Ernesta Fazzalariho, který se 20 let skrýval. Nyní šestačtyřicetiletý Fazzalari byl významným členem kalábrijské… více

Komerční prezentace
Mobilní web