Stát loni přes e-tržiště zadal 43 tisíc zakázek za čtyři miliardy | E15.cz

Stát loni přes e-tržiště zadal 43 tisíc zakázek za čtyři miliardy

Stát loni přes e-tržiště zadal 43 tisíc zakázek za čtyři miliardy
Počítač - ilustrační foto
• 
ZDROJ: Martin Pinkas, Euro

ČTK
try

Veřejná správa loni přes e-tržiště zadala 42.872 veřejných zakázek za celkem 4,1 miliardy korun. Vyplývá to z výroční Zprávy o fungování elektronických tržišť veřejné správy v roce 2013, kterou dnes projednávala vláda.

Povinnost používat e-tržiště pro ústřední orgány státní správy a jejich podřízené organizace platí od července 2012. Dobrovolně mohou systém využít také územní samosprávy a sektoroví či dotovaní zadavatelé.

Během prvního půl roku fungování od července do prosince 2012 se přes e-tržiště zadalo 13 490 zakázek za celkem 1,176 miliardy korun.

Z prezentace Marka Grilla z Odboru elektronizace veřejných zakázek a koncesí ministerstva pro místní rozvoj, měla e-tržiště loni 591 registrovaných zadavatelů a 10 200 registrovaných dodavatelů.

E-tržiště
Tržiště slouží hlavně k nákupům takzvaného standardizovatelného zboží, jako jsou například kancelářské potřeby nebo počítače. Naopak nejsou určené pro stavební práce. Povinnost zadávat zakázky na e-tržištích se vztahuje na veřejné zakázky malého rozsahu v hodnotě od 50 tisíc korun.

Co nejvyšší transparentnost

Jde o plně elektronický systém, v němž jsou úkony zadávacího řízení prováděny elektronicky, a ve většině případů tak nahradí dosavadní listinný způsob zadávání veřejných zakázek. Aplikace umožňuje také automatické metody hodnocení nabídek.

„Účelem e-tržišť je zvýšení transparentnosti zadávání veřejných zakázek mimo jiné malého rozsahu,“ tvrdí MMR, které systém spravuje.

Pětiletou koncesi na provozování e-tržiště získalo pět firem: Česká pošta, Český trh, Tendermarket, Syntaxit a Vortal. Zadavatelé mohou pro svůj nákup zvolit jedno z těchto pěti e-tržišť.

Využití základních služeb je pro zadavatele i dodavatele zdarma, poplatky za ukončená zadávací řízení hradí ze svého rozpočtu MMR.

Úspory jsou „ve hvězdách“

Když MMR předloni systém elektronických tržišť rozjíždělo, odhadovalo, že veřejná správa díky nim ročně ušetří přes miliardu korun.

Jenže, jak vyplynulo z nového průzkumu poradenské společnosti Otidea, 38 procent úřadů tvrdí, že jim tržiště žádné úspory nepřinesly a dalších 27 procent o jejich efektu nemá ani tušení.

„Čtvrtina zadavatelů nevede žádnou evidenci o tom, zda ušetří nebo ne. Což je alarmující ukazatel toho, že se zadavatelé nezajímají, jakým způsobem vynakládají veřejné prostředky,“ uvedla právnička Otidei Lucie Žilková.

Elektronické tržiště je šancí pro nové zakázky

Elektronické aukce by přinesly výrazné snížení cen

Autor: ČTK, try
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!