Stížnost na zákon o významné tržní síle a jejím zneužití míří k Ústavnímu soudu a Evropské komisi

9.12.2009 15:35   |  

Obchodníci podají k Ústavnímu soudu stížnost na nový zákon o významné tržní síle a jejím zneužití, který má od příštího roku regulovat jejich vztahy s dodavateli, a na údajné nedostatky této legislativní normy upozorní i Evropskou komisi. Řekl to prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Zdeněk Juračka.

Obchodníci zákon kritizují a tvrdí, že je nekvalitní a poškodí jejich vztahy s dodavateli. Obchodním řetězcům hrozí za zneužití tržní síly pokuta až deset milionů korun nebo trest v hodnotě deseti procent z obratu.

Zákon je prý diskriminační

Stížnosti k Ústavnímu soudu a Evropské komisi Juračka zdůvodnil tím, že zákon o významné tržní síle má diskriminační charakter a zavádí nezvyklé praktiky vůči obchodníkům. „Zákon by vedl k silnému omezování svobody podnikání, a to hned v několika paragrafech. V některých paragrafech jsou zase archaická znění, která lze těžko použít v dnešních obchodních vztazích,“ upozornil. Dodal, že podle tohoto zákona by byl velký problém uzavřít novou obchodní smlouvu. „Zákon je skutečně legislativním paskvilem a ostudou české legislativy,“ podotkl Juračka.

Zákon ukládá hlavně obchodním řetězcům, aby poskytovaly dodavatelům své všeobecné obchodní podmínky, které musí obsahovat cenové podmínky i údaje o snižování cen. Zákon pevně stanovuje, že za zboží musí být zaplaceno nejpozději do 30 dnů od dodání. Řetězce také nebudou smět prodávat zboží za nižší cenu, než za jakou ho nakoupily, což se nemá vztahovat na rychle se kazící či sezonní výrobky.

Farmáři kritizují tlak obchodních řetězců

Farmáři i výrobci potravin v minulosti kritizovali zejména cenový nátlak řetězců, kdy jsou prý nuceni dodávat zboží na hranici výrobních nákladů, či vybírání poplatků. Dodavatelé platí třeba za to, že vůbec mohou řetězci dodávat, za umístění zboží na lukrativní místo v obchodě či na reklamních letáčcích obchodníků. Zákon naopak kritizovali obchodníci. Podle nich a i podle některých odborníků může zákon zdražit potraviny na pultech obchodů a také snížit ochotu obchodníků odebírat zboží od tuzemských firem.

Zákon o významné tržní síle a jejím zneužití loni předložila skupina poslanců ČSSD a normu podpořila Potravinářská komora. Nejprve zákon sněmovně vrátil Senát. Připojil k němu pozměňovací návrh, aby se kontrola týkala jen prodeje zemědělských a potravinářských produktů. Sněmovna na to přistoupila. Zákon ale poté vetoval prezident Václav Klaus. Podle něj nevhodně reguluje vztahy mezi dodavateli a odběrateli na maloobchodním trhu a vykazuje řadu legislativních nedostatků. Prezidentovo veto poslanci v listopadu přehlasovali.

Autor: čtk, pda

Komentáře

Čtěte také

Evropské banky se musí slučovat, aby vydělaly, míní šéf Deutsche Bank

Evropské banky se musí slučovat, aby vydělaly, míní šéf Deutsche Bank

Evropské banky by se měly více slučovat, mohlo by to podpořit ziskovost v evropském bankovním sektoru. Prohlásil to generální ředitel německého bankovního domu Deutsche Bank John… více

Mobilní web