Stráský vyhlásil boj kůrovci i v bezzásahových zónách

10.3.2011 17:19   |  

Proti kůrovci v Národním parku Šumava se bude zasahovat tradičními lesnickými metodami i v dosud bezzásahových zónách parku. Dnes to oznámil nový ředitel parku Jan Stráský. "Věříme, že jeho kroky povedou k účinnému zásahu proti kůrovci. V zónách, kde se dosud nezasahovalo, se musí zasáhnout, a zasáhnout hlavně včas," řekl předseda Sdružení obecních a soukromých lesů (SVOL) Jan Kučera. Stráský hned při nástupu do funkce deklaroval, že zásah proti kůrovci bude tvrdý.

„Kalamita se může zastavit jedině tím, že se posune čára, rozšíří území, ve kterém se zasahuje proti kůrovci tradičními lesnickými metodami, kombinovanými metodami ochrany přírody, nebo-li chemii musíme někde nahradit něčím jiným, abychom měli jistou šanci, že během dvou let se počet vytěžených kubíků, tedy stromů sežraných kůrovcem, sníží,“ řekl Stráský.

Stráský hodlá v příštích dnech zveřejnit konkrétní kroky, které v boji proti kůrovci doporučila vedení parku jeho expertní skupina, ve které mají vlastníci obecních a soukromých lesů významné postavení. Závěry budou vycházet z aktualizované zprávy expertní skupiny jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly. „Znovu se to jenom prošlo, a teď máme sestavu pozemků, území, rozsahů, kde se bude muset zasahovat jinak než včera,“ řekl Stráský.

Na území národního parku je 12 procent lesů, které nepatří státu, jsou to převážně lesy dvou obcí - Volar a Kašperských Hor, které před lety deklarovaly, že nechtějí, aby jejich lesy byly součástí parku. Kolem parku je pak podle Kučery mnoho dalších nestátních vlastníků lesů, jejichž majetky jsou vážně ohroženy kůrovcem. Připomněl, že SVOL řadu let bojuje za to, aby metody zasahování proti kůrovci byly daleko tvrdší, aby se zasahovalo v chráněných zónách.

V lesích v majetku Správy Národního parku a CHKO Šumava bylo v roce 2010 vytěženo rekordní množství kůrovcem napadeného dříví. Zpracováno bylo 347 tisíc metrů krychlových, což je o 16 procent více než v roce předcházejícím a nejvíce v dvacetileté existenci parku. Podle optimistů gradace kůrovce loni vrcholila a počet napadených stromů by mohl letos začít klesat. Nynější vedení parku ani experti SVOL si to nemyslí.

Správa parku zasahovala dosud proti lýkožroutovi na 70 procentech území, které tvoří nárazníkové pásmo vůči ostatním lesům mimo území parku. Kalamita podle odborníků končí v jihočeské části Šumavy, ale graduje v západočeské, v okolí Prášil a Srní. Tyto oblasti zůstávají rizikovými i pro letošní rok.

Většina, asi dvě třetiny bezzásahových zón, se nyní nachází ve druhých zónách. Podle dosavadních záměrů měly bezzásahové zóny do deseti let tvořit mezi 20 a 40 procenty z 69 tisíc hektarů rozlohy parku.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web