Strážci soukromí loni na pokutách vybrali 1,5 milionu | E15.cz

Strážci soukromí loni na pokutách vybrali 1,5 milionu

Strážci soukromí loni na pokutách vybrali 1,5 milionu
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Shutterstock

ČTK

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) vybral loni na pokutách za porušení pravidel ochrany soukromí 1,46 milionu korun. Bylo to přibližně o pět milionů korun méně než v roce 2013. Vyplývá to z výroční zprávy za loňský rok. Připomíná v ní, že se loni zabýval například kontrolami zpracování osobních údajů v insolvenčním rejstříku nebo provozováním kamerových systémů.

„Přál bych si, aby skutečně vyvážený přístup k ochraně osobních údajů byl posilován, což konstatuji s vědomím toho, že ochrana osobních údajů byla v poslední době velmi oktrojována především zdůrazňováním práva na přístup k informacím,“ uvedl ve zprávě předseda úřadu Igor Němec, který v září své desetileté působení v čele této instituce ukončí.

Úřad ve zprávě mimo jiné konstatoval, že loni zaznamenal zvýšený počet žádostí týkajících se provozování kamer v automobilech, které zabírají prostor před vozem kvůli možnému využití záběrů v případě nehody. „Takovéto zpracování je z hlediska zásahu do práva na ochranu soukromí a osobních údajů z pohledu úřadu považováno za nerizikové,“ uvedli ochránci soukromí. Provozování těchto kamer se tedy úřadu hlásit nemusí.

Jiným případem je ale podle zprávy instalace kamer zabírajících prostor v prostředcích městské hromadné dopravy. „Plošné zavádění kamer do MHD v zásadě přípustné není a vždy je třeba postupovat v souladu s principem proporcionality a minimalizovat zásah do soukromí cestujících,“ uvedli tvůrci zprávy.

Jedním z konkrétních případů, jimž se úřad podle zprávy věnoval, bylo zveřejnění seznamu zhruba 360 tisíc členů Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska na internetu. I když seznam obsahoval pouze jména a data narození, sdružení tím podle úřadu porušilo zákon o ochraně soukromí a dostalo pokutu 80 tisíc korun.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!