Sykovou v čele Ústavu experimentální medicíny dočasně nahradí Anděrová

Ústav experimentální medicíny Akademie věd ČR dočasně povede po odvolané ředitelce Evě Sykové členka rady a vědkyně Miroslava Anděrová. Na místo šéfa ústavu bude vypsaný konkurz. Anděrovou pověřil dočasným řízením předseda akademie Jiří Drahoš. Anděrová má řídit ústav do doby, než skončí výběrové řízení. To ale ještě vypsané nebylo.

Senátorka Eva Syková
6.6.2016 16:47   |  

Členka akademické rady Hana Sychrová řekla, že rozhodnutí o vypsání konkurzu závisí na radě ústavu, která se kvůli tomu musí sejít. Anděrová má pověření do doby, než bude známo jméno nového ředitele vzešlého z konkurzu. To by mělo být nejpozději do půl roku.

V Ústavu experimentální medicíny také začala mimořádná kontrola hospodaření, kterou sem předseda akademie poslal poté, co minulý týden formálně odvolal Sykovou kvůli kauze s kmenovými buňkami.

Syková ve čtvrtek na funkci ředitelky sama rezignovala, v ústavu bude ale dál pokračovat ve vědecké práci. Její spolupracovníci podle reportáže České televize brali od některých pacientů se smrtelnou amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) peníze (150 tisíc korun) za experimentální léčbu kmenovými buňkami.

Účast v klinické studii však má být ze zákona bezplatná. Vědkyně trvá na tom, že nic nezákonného ani neetického neudělala, hlavní snahou prý bylo pomoci pacientům ALS.


Čtěte také:

Syková přišla o další funkci, končí v čele Ústavu experimentální medicíny

Skandál s placenými experimenty připravil Sykovou o důvěru i funkci

Syková kvůli kauze placené studie končí ve vládní radě pro vědu

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web