Terorismus v Česku nehrozí, je tranzitní zemí, tvrdí vojenská rozvědka | E15.cz

Terorismus v Česku nehrozí, je tranzitní zemí, tvrdí vojenská rozvědka

Terorismus v Česku nehrozí, je tranzitní zemí, tvrdí vojenská rozvědka
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tomáš Kubelka, E15

ČTK

Česko podle Vojenského zpravodajství není prioritním cílem zahraničních teroristických organizací, je spíše považováno za tranzitní zemi. Jisté riziko útoku je u ambasád USA a Izraele, rozvědka celkově hodnotí riziko teroristického útoku na území Česka jako nízké. Píše se to ve výroční zprávě Vojenského zpravodajství za rok 2014.

„Z dlouhodobého hlediska nepatří ČR mezi prioritní cíle zahraničních teroristických organizací a je považována spíše za tranzitní zemi, k čemuž přispívá otevřenost hranic i ekonomiky,“ uvedli pracovníci Vojenského zpravodajství. „Do jisté míry riziko teroristického útoku existuje u objektů USA a Izraele na českém území, se kterými má ČR dlouhodobě přátelské vztahy a které podporuje v zahraniční politice.“

Zvýšené riziko podle armádních zpravodajců existuje u českých vojenských jednotek, které působí na zahraničních misích v Afghánistánu a Mali. Stejné riziko panuje u zahraničních pozorovatelů české armády a vojenských diplomatů na českých ambasádách.

Zpravodajci varují před tím, že v roce 2014 zaznamenali nárůst šíření extremistické propagandy s náboženským podtextem na internetu. Jejím cílem prý byla evropská mládež s muslimským vyznáním. „Tímto způsobem může docházet k přejímání extremistických názorů a k zahájení procesu radikalizace, který může vygradovat až provedením teroristického útoku,“ píše se v materiálu Vojenského zpravodajství.

Kuvajtský velvyslanec: Stereotypy se šíří příliš snadno

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!