Trest na horní hranici: šéf lihové mafie Březina půjde na 13 let do vězení | E15.cz

Trest na horní hranici: šéf lihové mafie Březina půjde na 13 let do vězení

Trest na horní hranici: šéf lihové mafie Březina půjde na 13 let do vězení
Vinen, rozhodl soud v kauze šéfa „lihové mafie“ Radka Březiny
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Šéf lihové mafie Radek Březina půjde za rozsáhlé obchody s lihem na 13 let do vězení. Olomoucký soud dnes také rozhodl o propadnutí jeho majetku, včetně vystavených směnek. Jeho bratr Tomáš, který byl jeho nejbližším spolupracovníkem, si odpyká čtyři roky. Také přišel o majetek. Žalobce mu jako jedinému přisoudil status spolupracujícího, neboť pomohl zásadně odkrýt trestnou činnost skupiny, jež připravila stát o 6,39 miliardy na daních.

Ostatních pět mužů v organizované zločinecké skupině si odpyká tresty od šesti do 12 let, další obžalovaný dostal podmínku. Žalobce i šest obžalovaných si nechalo lhůtu na odvolání, dva se odvolali na místě. Soud ukládal tresty v sazbě od devíti let a dvou měsíců do 13 let a čtyř měsíců.

„Trestná činnost byla páchána po velmi dlouhou dobu a v mimořádném rozsahu. V trestech bylo potřeba učinit rozdíl mezi lidmi, kteří to celé vedli, a ostatními. U Radka Březiny je proto na místě třináctiletý trest,“ uvedl soudce Eduard Ondrášek. U jeho bratra Tomáše soud přihlédl k jeho spolupráci. „Bez jeho výpovědi by se soudu nepodařilo takovým způsobem zkonstruovat vinu obžalovaných. Soud proto šel výrazně pod spodní hranici trestní sazby,“ uvedl soudce.

Další blízký spolupracovník Radka Březiny Lubomír Kaláč, který začal činnost skupiny odkrývat jako první, dostal devět let a dva měsíce a propadl mu majetek. Je to o tři roky více, než požadoval žalobce. Podle soudu sice jeho první výpověď nastartovala odkrytí celé mafie, s ohledem na rozpory v jeho výpovědi a snižováním jeho role mu soud roli spolupracujícího nepřisoudil. „V tuto chvíli mohu říci, že skutečně reálně zvažuji případně i odvolání ve prospěch pana obžalovaného Kaláče,“ řekl žalobce Miroslav Stoklásek.

Druhý nejvyšší trest pro jednatele Morávia-Chemu

Významnou postavou v kauze je podle soudu také Radek Menšík, jednatel společnosti Morávia-Chem, která byla zdrojem nelegálního lihu. Dostal druhý nejvyšší trest, 12 let. „Byl aktivním spolupracujícím bílým koněm při páchání trestné činnosti,“ uvedl soudce. Tresty ve výši devíti let a dvou měsíců uložil soud také Václavu Davidovi, který sklady lihem navážel, a správci nemovitostí Ivanu Kováříkovi.

Šestiletý trest dostal skladník Rostislav Hanulík, soud přihlédl k jeho zdravotnímu stavu. Osmý obžalovaný Tomáš Pantlík, který se zodpovídal kvůli nelegálnímu skladu lihu v Olomouci, se podle soudu dopustil nadržování ve prospěch organizované zločinecké skupiny. Jako jediný vyvázl s tříletým podmíněným trestem.

Devítileté období

Rozsudek zahrnuje období od roku 2004 do roku 2013, stíhání z let 1998 až 2001 soud zastavil. I z tohoto důvodu je vyčíslená škoda o něco nižší, než uváděla obžaloba. Podle soudu muži na základě příkazů bratrů Březinových nakoupený líh, který prošel jen fiktivní denaturací, nakládali na kamiony a odváželi odběratelům. Odvezli tak 21,1 milionu litru. Další statisíce litrů lihu navezli do tajných skladů v Ostravě, Olomouci, v Háji u Duchcova, Valašském Meziříčí či ve Stojčíně.

Zločinecká skupina měla podle rozsudku rozdělené úkoly. Někteří muži líh naváželi, jiní konvoj zabezpečovali. „Obžalovaní při tom používali speciálně upravené mobilní telefony a při skladování lihu používali důmyslné skrýše,“ uvedl soudce.

Soud vynesl rozsudek po roce od doby, kdy se kauzou začal zabývat. Sešel se na 40 jednacích dnech, vyslechl 70 svědků. Kauza tím nekončí, navazují na ni další trestní stíhání, v nichž se zodpovídají lidé, kteří s Radkem Březinou obchodovali, pomáhali legalizovat jeho majetek nebo jako celníci údajně ledabyle dohlíželi na denaturaci kvasného rafinovaného lihu.

lihová mafie připravila stát o miliardy korun
- Případ rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem vyplul na povrch na podzim 2012, kdy se v České republice objevila řada případů úmrtí, způsobených nelegálně vyrobenými lihovinami, jež obsahovaly jedovatý metylalkohol. Kvůli kauze, která si do února 2014 vyžádala 48 životů a desítky lidí si odnesly vážné zdravotní potíže, se policie soustředila také na pátrání po nelegálních výrobnách alkoholických nápojů.

- Některé řetězce zaměřené na nelegální výrobu lihovin přitom předtím fungovaly řadu let, největším odhaleným případem byla právě skupina vedená Radkem Březinou. Podnikatel z Kostelce u Zlína (narozen 3. září 1970) byl i podle svého přiznání hlavou organizace, která během téměř 15 let dodala na trh desítky milionů litrů lihu, podle dnešního rozsudku soudu připravila stát na daních o 6,39 miliardy korun.

- Březina absolvoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Pardubicích a podle pamětníků patřil k nejlepším studentům. Po škole se dal na podnikání a brzy se zaměřil na lihovarnický průmysl. Počátky jeho nelegálního obchodu s lihem se datují do 90. let, kdy v Ostravě získal Likérku Daněk. Namísto legálního a zdaněného lihu v ní začal pro výrobu lihovin ve velkém používat vyčištěný syntetický líh, na jehož úpravu sám Březina sestrojil zvláštní zařízení.

- Později začala Březinova skupina podvádět při denaturaci etanolu, tedy úpravě lihu, po které jej nelze používat pro lihovarnické účely. Pro zakrytí obchodů s lihem patřila Březinovi i firma Morávia-Chem, oficiálně vyrábějící kapalinu do ostřikovačů automobilů. K jejímu vlastnictví se ale, podobně jako v případě Likérky Drak z Chvalčova na Kroměřížsku, dlouho nehlásil, přiznal to až během trestního řízení.

- Podle své výpovědi byl Radek Březina schopen obelstít při denaturaci celníky, který na tento proces dohlížejí. V nádržích totiž ponechal již jednou denaturovaný líh, do kterého jen přilil menší množství činidla. Zbyly mu tak vždy tisíce litrů čistého lihu, použitelného pro nelegální výrobu lihovin. Objevily se sice hlasy, podle kterých mohli být někteří celníci při falešných denaturacích podplaceni, Březina ale uplácení odmítl a ani nepadlo žádné obvinění z korupce.

- Až letos v polovině prosince policie obvinila jedenáct současných či bývalých příslušníků celní správy za ledabylé dohlížení na denaturaci lihu. Jsou podezřelí ze spáchání přečinu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti, respektive trestného činu maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti. Detektivové jim kladou za vinu, že nejméně v období let 2009 až 2012 nevykonávali náležitě své povinnosti.

- Nelegálně získaný líh, kterého bylo podle odhadů Březinova bratra Tomáše mezi rok 2003 a 2012 ze společnosti Morávia-Chem získáno mezi 20 a 30 miliony litrů, pak na lihoviny zpracovávala nejen Likérka Drak, ale i celá řada výrobců. Podle Radka Březiny bylo odběratelů více než 30, někteří z nich i na Slovensku, jejich jména ale šéf celé skupiny odmítl před vyšetřovateli i soudem odhalit.

- Po roce 2000 Březina dokonce uvažoval o tom, že vybuduje tajný lihovar, ve Stojčíně na Pelhřimovsku koupil objekt bývalé cihelny. Od záměru na výrobu ale nakonec upustil a objekt používal jako skladiště lihu. Ten ukrýval v tajných podzemních zásobních, v prosinci 2012 tam objevili celníci a policisté 1,2 milionu litrů nelegálního lihu. Podobné zamaskované zásobníky měla Březinova skupina i na dalších místech (Ostravě, Hrobicích na Zlínsku či Háji u Duchcova na Teplicku), kde policie v květnu 2013 odhalila zhruba milion litrů lihu.

- Olomoucký krajský soud dnes uznal vinnými všech osm mužů obžalovaných, šéf skupiny Radek Březina půjde do vězení na 13 let (žalobce navrhoval trest o čtyři měsíce vyšší) a také mu propadne majetek. Další obžalovaní dostali tresty v rozmezí od čtyř do 12 let (nejnižší čtyřletou sazbou soudce potrestal Březinova bratra Tomáše, který měl status spolupracujícího obviněného).

- V souvislosti s kauzou byli vyšetřování či již obžalování i další lidé. Březinova manželka a otec z praní špinavých peněz nebo otec a syn Pražanovi, kteří obchodovali s nelegálním lihem od Březiny a stát podle obžaloby připravili o 353 milionů korun.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!