Trest za vstřícnost? Federální soud Spojených států zablokoval zákon vůči přistěhovalcům v Texasu | E15.cz

Trest za vstřícnost? Federální soud Spojených států zablokoval zákon vůči přistěhovalcům v Texasu

ČTK

Federální soud Spojených států dočasně zablokoval nový zákon státu Texas, který umožňoval trestat takzvaná azylová města i policisty za vstřícnost vůči přistěhovalcům bez dokladů.

Právní předpis, který republikánský guvernér Texasu Greg Abbott podepsal v květnu a který americký prezident Donald Trump ocenil, měl vstoupit v platnost tento pátek. Očekává se, že Texas se proti středečnímu verdiktu odvolá.

Soud odmítl ustanovení, které hrozilo úředníkům, policii a šerifům propuštěním či až ročním vězením a městům pokutou ve výši až 25 500 dolarů (560 000 korun), pokud nezvýší své úsilí v boji proti nelegálnímu přistěhovalectví. Verdikt rovněž zpochybnil část zákona, která by mohla vést k nezákonnému zadržování amerických občanů či přistěhovalců, kteří v USA pobývají legálně.

Škody po hurikánu Harvey se vyšplhají na 1,6 bilionu korun. Americkou ekonomiku ale nevykolejí

Abbott prohlásil, že rozhodnutí soudu znamená, že Texas bude méně bezpečný. "Jsem přesvědčen, že texaský zákon bude uznán, že je v souladu s ústavou, a že nakonec bude prosazen," dodal guvernér.

Odhaduje se, že v Texasu žije 1,6 milionu migrantů bez dokladů. Tento stát je navíc jedním z deseti, který Trumpově administrativě pohrozil žalobou, pokud do nadcházejícího týdne nezačne rušit ochranný program svého demokratického předchůdce Baracka Obamy, který brání před deportací zhruba 800 000 přistěhovalců.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!