Tuhý podal trestní oznámení kvůli slovům šéfa ostravské ÚOOZ | E15.cz

Tuhý podal trestní oznámení kvůli slovům šéfa ostravské ÚOOZ

Tuhý podal trestní oznámení kvůli slovům šéfa ostravské ÚOOZ
Policejní prezident Tomáš Tuhý
• 
ZDROJ: čtk
21. června 2016 • 13:19
Policejní prezident Tomáš Tuhý dnes ráno podal na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) trestní oznámení kvůli prohlášení šéfa ostravské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jiřího Komárka. Komárek v pondělí řekl, že je Tuhý podezřelý z "brutálního" úniku informací v případu, kde jde o stamiliony. Tuhý ho viní z pomluvy a dalších trestných činů. Olomoučtí vrchní státní zástupci ČTK sdělili, že o Komárkově kroku nevěděli.

„Nařčení se nezakládá na pravdě, poškozuje důvěru celého policejního sboru, poškozuje mě jako policejního prezidenta a v neposlední řadě to zasahuje i do mého soukromého života,“ uvedl Tuhý v prohlášení pro média k důvodům, proč trestní oznámení podal.

Tuhý minulý týden prosadil reorganizaci policie, v jejímž rámci se plánuje sloučení protimafiánské a protikorupční policie. Lidé z okolí odcházejícího šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty naznačují, že změny ve sboru se dělají především proto, aby byl ÚOOZ rozprášen. O svých důkazech k tomuto tvrzení a o propojení policie s lidmi z kriminálního prostředí chtějí informovat bezpečnostní výbor Poslanecké sněmovny.

Válka policajtů v politické režii. Další státní převrat?

Před týdnem vyslechli žalobci Vrchního státního zastupitelství v Olomouci v souvislosti s chystanou reorganizací dvě osoby. Jejich jména nesdělili, ale předtím uvedli, že by jim situaci měli vysvětlit Tuhý a jeho náměstek Zdeněk Laube. Žalobci prověřují, zda za reorganizací není tři roky starý plán na odstranění Šlachty.

„O kroku pana Komárka jsme nevěděli, bližší vyjádření k tomu podávat nebudu. Myslím, že kolega už se k tomu vyjádřil, zásadně vše důležité z naší strany již padlo a v této chvíli už není prostor pro další komentáře,“ řekl dnes ČTK náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár.

Propojení s mafií

Olomoucký žalobce Petr Šereda Českému rozhlasu potvrdil, že výslechy souvisely s podezřením na propojení policistů se zločinci, o kterém chce sněmovní výbor informovat Šlachta. „Pan Komárek ve vyjádření mluvil o nějakých poznatcích z nějakých kauz a my jsme také potvrzovali, že důvod, proč jsme prováděli výslechy, jsou také poznatky z několika trestních kauz. Styčné plochy to mít může,“ uvedl Šereda.

Šlachta chce svolat sněmovní výbor, prý ví o spojení policie s mafií

Za určitých podmínek by podle Šeredy mohli před poslanci promluvit i státní zástupci. „Pokud se nějaký orgán v rámci svých kompetencí bude informacemi zabývat, pak nám nezbude než v nějakém nezbytném rozsahu informovat,“ řekl. Nechtěl komentovat, zda by to mohlo ohrozit živé kauzy.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) po vystoupení Komárka v České televizi upozornil na to, že policisté by se měli obrátit na GIBS, jestliže podezírají své kolegy z trestného činu. Komárek však uvedl, že se neobrátil na inspekci, protože právě od jejích důstojníků zaznamenal pokusy o průnik do spisu. Tuhý tvrzení o své odpovědnosti za únik informací odmítl a označil je za účelový nátlak, který ho má dehonestovat.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!