Tunel karlovarských bytů: místostarosta dostal dvouletý trest | E15.cz

Tunel karlovarských bytů: místostarosta dostal dvouletý trest

Tunel karlovarských bytů: místostarosta dostal dvouletý trest
Bývalý místostarosta Mariánských Lázní Petr Horký u soudu
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Okresní soud v Karlových Varech potrestal bývalého místostarostu Mariánských Lázní Petra Horkého (ČSSD) dvěma lety vězení za tunelování Podniku bytového hospodářství Karlovy Vary (PBH). Podle soudu způsobil podniku škodu přes 1,3 milionu korun. Rozsudek zatím není pravomocný.

Obžaloba vinila Horkého z porušení povinností při správě cizího majetku v souvislosti s jeho působením v místě likvidátora tehdy státního podniku PBH. Horký se stal likvidátorem společnosti PBH v roce 2010. Na úkony, které měl podle obžaloby sám vykonávat a navíc mohl využívat služeb magistrátních úředníků, si objednával konzultační služby u společnosti ARJ. Za konzultace při likvidaci společnosti, dražbách nemovitostí a dalších úkonech zaplatil za třináct měsíců 1,34 milionu korun.

Soudkyně Ivana Fořtová dnes řekla, že ačkoli pro Horkého byla přínosem jeho dosavadní bezúhonnost, přitížilo mu, že svou vinu neuznal a zejména to, že byl v té době zastupitelem. „Má to být i signálem společnosti, že pokud poruší důvěru společnosti, měla by se taková pochybení důrazně trestat,“ uvedla Fořtová při zdůvodnění rozsudku.

Horký se odvolá

Horký po rozsudku řekl, že je rozhodnutí soudu lidsky překvapilo. „Po poradě s obhájcem předpokládám, že se odvoláme,“ řekl novinářům. „Já jsem celou dobu tvrdil, že jsem nevinen a že jsem měl právo najmout jakoukoli firmu, která by mi pomohla, a na tom názoru nic neměním,“ uvedl Horký.

Jak dodal, do funkce byl jmenován z politických důvodů jako člen koaliční strany (tehdy na magistrátu vládla koalice ODS a ČSSD). „Opravdu jsem nebyl odborník, proto jsem si najal tu firmu,“ dodal Horký.

Státní zástupce mu navrhoval trest 12 až 18 měsíců nepodmíněně. Podle obhájce Lukáše Blahuše si Horký služby objednával oprávněně a v souladu se smlouvou, kterou uzavřel s karlovarským magistrátem. Horký čelí ještě jedné obžalobě. U soudu v Chebu se zpovídá společně s lobbistkou Janou Mrencovou z pokusu o ovlivnění a podplácení médií.

Za ovlivňování politiků brala Mrencová tučné sumy. Zatkli ji kvůli 20 tisícům

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!