Újezd Březina měl sečteno rychle, ze dvou voličů nepřišel žádný

Vojenský újezd Březina u Vyškova je rozlohou největším volebním okrskem v zemi. Má celkem 16 tisíc hektarů. Podle počtu voličů je ale zároveň nejmenším - žijí zde pouze dva voliči. Letošní volby oba dva vynechali.

 Vojenský újezd Březina
11.10.2014 14:24   |  

Domovem obou voličů jsou hájenky uprostřed újezdu, který využívá armáda k výcviku. Prvním z nich je důchodce, který to má do volební místnosti ve Vyškově 20 kilometrů, a druhým lesní dělník, jenž by musel kvůli hlasování cestovat dokonce 35 kilometrů.

V minulosti se i přes zdlouhavou jízdu do volební místnosti hlasování účastnili. Počet obyvatel újezdu se pohyboval před lety kolem šesti, a to díky čtyřčlenné rodině Němcových, která se ale z hájenky ve vojenském prostoru před časem odstěhovala.

Volební turismus

Volební účast v újezdu v minulosti zvyšovali takzvaní volební turisté. Většinou šlo o recesisty, kteří si nechávali vystavit volební průkaz a pak hlasovali na úřadě újezdu, aby tamní komisi zkrátili dlouhé čekání na registrované voliče. Například k přímé volbě prezidenta v roce 2013 se jich v Březině přihlásilo hned 19.


Čtěte také:

ONLINE: Volby skončily, hlasovalo zhruba čtyřicet procent lidí

Klaus k volbám: Není z čeho vybírat, jasně definované strany chybí

Jsou volby, na obzoru je spasitel

Autor: pav

Komentáře

Čtěte také

Vláda schválila navýšení výdajů o 30 miliard, nejvíce dostane Marksová

Vláda schválila navýšení výdajů o 30 miliard, nejvíce dostane Marksová

Vláda dnes schválila navýšení výdajových rámců rozpočtů na roky 2017 a 2018 o 30 miliard korun. Na tiskové konferenci o tom informoval ministr financí Andrej Babiš (ANO). Zvýšení… více

Komerční prezentace
Mobilní web