Újezd Březina měl sečteno rychle, ze dvou voličů nepřišel žádný

Vojenský újezd Březina u Vyškova je rozlohou největším volebním okrskem v zemi. Má celkem 16 tisíc hektarů. Podle počtu voličů je ale zároveň nejmenším - žijí zde pouze dva voliči. Letošní volby oba dva vynechali.

 Vojenský újezd Březina
11.10.2014 14:24   |  

Domovem obou voličů jsou hájenky uprostřed újezdu, který využívá armáda k výcviku. Prvním z nich je důchodce, který to má do volební místnosti ve Vyškově 20 kilometrů, a druhým lesní dělník, jenž by musel kvůli hlasování cestovat dokonce 35 kilometrů.

V minulosti se i přes zdlouhavou jízdu do volební místnosti hlasování účastnili. Počet obyvatel újezdu se pohyboval před lety kolem šesti, a to díky čtyřčlenné rodině Němcových, která se ale z hájenky ve vojenském prostoru před časem odstěhovala.

Volební turismus

Volební účast v újezdu v minulosti zvyšovali takzvaní volební turisté. Většinou šlo o recesisty, kteří si nechávali vystavit volební průkaz a pak hlasovali na úřadě újezdu, aby tamní komisi zkrátili dlouhé čekání na registrované voliče. Například k přímé volbě prezidenta v roce 2013 se jich v Březině přihlásilo hned 19.


Čtěte také:

ONLINE: Volby skončily, hlasovalo zhruba čtyřicet procent lidí

Klaus k volbám: Není z čeho vybírat, jasně definované strany chybí

Jsou volby, na obzoru je spasitel

Autor: pav

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web