Úmrtnost na AIDS klesla za posledních deset let o 85 procent | E15.cz

Úmrtnost na AIDS klesla za posledních deset let o 85 procent

Úmrtnost na AIDS klesla za posledních deset let o 85 procent
Virus HIV na povrchu napadené buňky
• 
ZDROJ: wikimedia.org

ČTK

Moderní léky snížily za deset let úmrtnost na HIV/AIDS o 85 procent. Při příležitosti Světového dne boje proti AIDS to řekl výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) Jakub Dvořáček. V roce 1995 byly tři schválené látky k léčbě HIV/AIDS, v současnosti je ve vývoji a testování 44 různých látek, z nich je 25 antivirotik, 16 vakcín a tři genové terapie.

Lékaři v Česku evidovali za deset měsíců letošního roku 213 nových pacientů, od počátku testování v roce 1985 bylo potvrzeno 2567 HIV nákaz, z toho u 450 lidí propukla nemoc AIDS. Dlouhodobě patřilo Česko k zemím nejméně zasaženým, po poklesu státních dotací na prevenci se trend změnil a v posledních letech přibývá ročně kolem 230 nových případů za rok.

„Během posledních dvou dekád se díky výzkumu a inovacím v léčbě výrazně zlepšily vyhlídky lidí s HIV na kvalitnější život. Ve fázi vývoje a testování jsou další čtyři desítky léků. Díky nim je AIDS nyní klasifikováno jako zvládnutelný chronický stav,“ uvedl Dvořáček.

Podle Světové zdravotnická organizace je na světě nakaženo virem HIV 36,9 milionu lidí. Moderní léčba přispívá k tomu, že počet úmrtí každoročně klesá. Loni viru podlehlo 1,2 milionu pacientů, což je o dva miliony méně než v roce 2014.

Vedle antiretrovirálních látek se vývoj zaměřuje i na přípravky k podpoře imunitního systému pacientů. Úsilí se soustřeďuje na vývoj vakcíny k prevenci a léčbě HIV/AIDS. „Jen v USA se aktuálně testují čtyři desítky nových léčivých přípravků,“ shrnul Dvořáček.

Právník: Lidé s HIV zažívají v práci a u lékařů nerovné zacházení

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!