Univerzity mají dostat z rozpočtu o 1,3 miliardy méně než loni | E15.cz

Univerzity mají dostat z rozpočtu o 1,3 miliardy méně než loni

Univerzity mají dostat z rozpočtu o 1,3 miliardy méně než loni
Rektorát Karlovy univerzita
• 
ZDROJ: Rémi Diligent, wikimedia

ČTK

Vysokým školám hrozí meziroční snížení rozpočtu o 1,3 miliardy korun. Počítá s ním aktuální návrh státního rozpočtu na rok 2016, který začne ve středu projednávat vláda. Ministryně školství Kateřina Valachová (za ČSSD) bude žádat pro vysoké další peníze právě při jednání kabinetu.

Se snížením objemu financí pro vysoké školy počítal už loni schválený rozpočtový rámec na rok 2016. Zástupci akademické obce kvůli tomu v březnu jednali s tehdejším ministrem školství Marcelem Chládkem (ČSSD) i premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Oba jim přislíbili, že rozpočet pro ysoké školy zůstane stejný navzdory klesajícímu počtu studentů. To by mělo vést ke zvýšení kvality vysokého školství.

Tento postoj podle všeho při jednáních s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) zastávala i současná ministryně Valachová. „Pokud já mám informace od paní ministryně z jejích jednání s panem ministrem financí, tak by rozpočet pro vysoké školy měl být ve stejné výši, jako je v letošním roce,“ řekl rektor Univerzity Karlovy a předseda České konference rektorů Tomáš Zima.

Do návrhu ministerstva financí se to však nepromítlo. Při porovnání takzvané srovnatelné základny rozpočtu, s níž pracuje ministerstvo školství, by rozpočet vysokých škol měl klesnout z 21,5 na 20,2 miliardy korun.

Zhorší se kvalita výuky, varuje Zima

„Nicméně ministerstvo školství předložilo ministerstvu financí požadavek na zmírnění navrženého poklesu. Tento požadavek tedy bude při projednávání rozpočtu na úrovni vlády dále diskutován,“ uvedlo ministerstvo školství.

Jednou z možných variant je už dříve zmiňované využití případných nespotřebovaných výdajů z tohoto roku. Také o tom se bude jednat na zasedání vlády.

Zima je přesvědčený, že případný výrazný propad rozpočtu by znamenal zhoršení kvality vysokoškolského vzdělávání v ČR. „To je samozřejmě nepříjemná věc pro společnost, protože Česká republika může stavět především na vzdělanostní společnosti. Nemáme zde žádnou ropu a podobně. Pokud by došlo k nějakému dramatickému propadu, tak by to bylo ohrožení zdravého chodu vysokého školství,“ uvedl. Připomněl, že v přepočtu na jednoho studenta vysoké školy stále dostávají méně peněz než v roce 2006.

Na výzkum a vývoj půjde víc

Na rozdíl od vysokých škol by si ostatní oblasti financované ministerstvem školství měly polepšit. Při odhlédnutí od prostředků z evropských dotací a jednorázových vlivů by se měly o zhruba 800 milionů korun zvýšit výdaje na výzkum, vývoj a inovace.

Miliardy navíc by měly jít do regionálního školství, tedy školy od mateřských po vyšší odborné. Půl miliardy navíc by měl dostat sport.

Po letních jednáních s ministrem financí Babišem ministryně Valachová dosáhla meziročního navýšení výdajů na školství o 4,35 miliardy korun. Bez evropských dotací a finančních mechanismů by měl mít resort na výdaje k dispozici 133,15 miliardy korun, dalších osm miliard by mělo jít z EU.

Pavel Mertlík: Nechci žít tam, kde se nepodporují vysoké školy

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!