ÚOHS řeší sporné evropské projekty za 22 miliard. Většinu zbytečně, tvrdí Jourová | E15.cz

ÚOHS řeší sporné evropské projekty za 22 miliard. Většinu zbytečně, tvrdí Jourová

ÚOHS řeší sporné evropské projekty za 22 miliard. Většinu zbytečně, tvrdí Jourová
Veřejné zakázky
• 
ZDROJ: čtk

ČTK
try

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) řeší sporné zakázky financované z evropských fondů za 22 miliard korun. Na proplácení většiny z nich však rozhodnutí antimonopolního úřadu nemá vliv, protože už mají podepsanou smlouvu. Informovala o tom ministryně pro místní rozvor Věra Jourová (ANO), která chce tutuo nevýhodnou praxi změnit.

„ÚOHS momentálně řeší sporné zakázky v objemu 22 miliard korun. Zhruba sedm miliard korun představují stížnosti uchazečů a šetření řízení před podpisem smlouvy na zakázku. Zároveň řeší podání v objemu 15 miliard korun, kdy už byla smlouva podepsána a následně vyvstalo podezření na nesprávnost zadání. V těchto případech má stanovisko ÚOHS pro poskytovatele dotací pouze informativní charakter, a proto by bylo vhodné tato podání omezit,“ uvedla Jourová.

Příjemci dotací u prověřovaných projektů sice peníze od českých úřadů dostávají, problém však může nastat s jejich zpětným proplacením ze strany Evropské komise.

„Pokud Úřad pro ochranu hospodářské soutěže šetří nějaký případ, což je jeho standardní činností, může to znamenat zbrzdění posunu projektové fáze dále k certifikaci. To znamená, že Česko tyto výdaje nevykazuje Evropské komisi, ta je neproplácí a je ohrožen časový limit na využití přidělené alokace,“ uvedl první náměstek MMR Daniel Braun.

Skončí průtahy?

Ministryně Jourová se proto tento týden setkala s předsedou ÚOHS Petrem Rafajem a místopředsedkyní Evou Kubišovou. Na schůzce řešili právě průtahy u evropských projektů.

„Chyby ve výběrových řízeních a stížnosti podané na ÚOHS ze strany neúspěšných uchazečů představují velké časové skluzy či sankce, a tím i ohrožení čerpání. S předsedou Rafajem jsme se dohodli na součinnosti a vzájemné informovanosti o řešených případech,“ uvedla Jourová s tím, že předsedu ÚOHS požádala o urychlení řešení případů, kde je čerpání evropských peněz ohroženo.

Česko je v čerpání peněz z evropských fondů za období 2007 až 2013 podle Jourové nejhorší v rámci celé EU. Jen za loňský rok ČR nedočerpala deset miliard korun, v rámci celé EU se nedočerpalo 16 miliard korun.

Česko mohlo v minulém programovacím období získat až 800 miliard korun. Domácí příjemci dotací z evropských fondů z toho získali k začátku letošního ledna 514,9 miliardy korun. Jde o 63,7 procenta z celkové částky.

Z dosud vyplacené částky požádalo ministerstvo financí Evropskou komisi o zpětné proplacení 385,5 miliardy korun, tedy 47,7 procenta celkové částky. Právě tuto sumu považují úřady za skutečně vyčerpané dotace.

Autor: ČTK, try
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!