ÚOHS řeší sporné evropské projekty za 22 miliard. Většinu zbytečně, tvrdí Jourová

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) řeší sporné zakázky financované z evropských fondů za 22 miliard korun. Na proplácení většiny z nich však rozhodnutí antimonopolního úřadu nemá vliv, protože už mají podepsanou smlouvu. Informovala o tom ministryně pro místní rozvor Věra Jourová (ANO), která chce tutuo nevýhodnou praxi změnit.

Veřejné zakázky
28.2.2014 13:55   |  

„ÚOHS momentálně řeší sporné zakázky v objemu 22 miliard korun. Zhruba sedm miliard korun představují stížnosti uchazečů a šetření řízení před podpisem smlouvy na zakázku. Zároveň řeší podání v objemu 15 miliard korun, kdy už byla smlouva podepsána a následně vyvstalo podezření na nesprávnost zadání. V těchto případech má stanovisko ÚOHS pro poskytovatele dotací pouze informativní charakter, a proto by bylo vhodné tato podání omezit,“ uvedla Jourová.

Příjemci dotací u prověřovaných projektů sice peníze od českých úřadů dostávají, problém však může nastat s jejich zpětným proplacením ze strany Evropské komise.

„Pokud Úřad pro ochranu hospodářské soutěže šetří nějaký případ, což je jeho standardní činností, může to znamenat zbrzdění posunu projektové fáze dále k certifikaci. To znamená, že Česko tyto výdaje nevykazuje Evropské komisi, ta je neproplácí a je ohrožen časový limit na využití přidělené alokace,“ uvedl první náměstek MMR Daniel Braun.

Skončí průtahy?

Ministryně Jourová se proto tento týden setkala s předsedou ÚOHS Petrem Rafajem a místopředsedkyní Evou Kubišovou. Na schůzce řešili právě průtahy u evropských projektů.

„Chyby ve výběrových řízeních a stížnosti podané na ÚOHS ze strany neúspěšných uchazečů představují velké časové skluzy či sankce, a tím i ohrožení čerpání. S předsedou Rafajem jsme se dohodli na součinnosti a vzájemné informovanosti o řešených případech,“ uvedla Jourová s tím, že předsedu ÚOHS požádala o urychlení řešení případů, kde je čerpání evropských peněz ohroženo.

Česko je v čerpání peněz z evropských fondů za období 2007 až 2013 podle Jourové nejhorší v rámci celé EU. Jen za loňský rok ČR nedočerpala deset miliard korun, v rámci celé EU se nedočerpalo 16 miliard korun.

Česko mohlo v minulém programovacím období získat až 800 miliard korun. Domácí příjemci dotací z evropských fondů z toho získali k začátku letošního ledna 514,9 miliardy korun. Jde o 63,7 procenta z celkové částky.

Z dosud vyplacené částky požádalo ministerstvo financí Evropskou komisi o zpětné proplacení 385,5 miliardy korun, tedy 47,7 procenta celkové částky. Právě tuto sumu považují úřady za skutečně vyčerpané dotace.


Čtěte také:

ÚOHS zrušil milionový tendr ministerstva obrany na pronájem tiskáren

Kaufland bude muset platit pokutu 22 milionů. Proč zatěžoval dodavatele, neuvedl

Jančura chystá žalobu na České dráhy, chce vymáhat škodu 700 milionů


Autor: čtk, try

Komentáře

Čtěte také

Tramvaje v pražské MHD změnily trasy, vznikly tři nové linky

Tramvaje v pražské MHD změnily trasy, vznikly tři nové linky

V rámci pražské MHD dnes začaly platit změny v provozu tramvají. V Praze změní trasu devět tramvajových linek, přibudou tři nové a 12 linek zůstane beze změny. Náklady na provoz… více

Mobilní web