ÚOHS zastavil šetření s Asociací inkasních agentur

Bez pokuty skončilo šetření, které loni vedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) s Asociací inkasních agentur. Úřadu vadila některá ustanovení Etického kodexu asociace, ta je po výtkách změnila. Vyplývá to z výroční zprávy ÚOHS. Etický kodex definoval standard odměňování inkasních agentur za činnost, kterou dělaly ve prospěch věřitelů. Mohl tak ovlivňovat členy asociace při tvorbě cen a smluvních odměn za poskytované služby.

Předseda ÚOHS Petr Rafaj
3.5.2015 15:06   |  

„Před stanovenou tarifní sazbou má mít vždy a zásadně přednost autonomní soutěžní prostředí konkrétního poskytovatele dané služby účtovat si za službu částku menší, popřípadě na odměnu zcela rezignovat,“ uvedl ÚOHS ve výroční zprávě. Asociace svůj Etický kodex po výtkách změnila, tím se vyhnula zahájení řízení a případné pokutě.

ÚOHS takto postupuje v případě menších prohřešků, kdy k odstranění závadného stavu stačí domluva. Stejným způsobem například loni vyřešil méně závažný kartel společnosti BeF Home, která se svými odběrateli - prodejci krbů a krbových kamen uzavírala dohody o minimálních cenách výrobků. Firma problematické smlouvy musela vypovědět.

Minimální ceny chtěla určovat také společnost AB-COM, která je výhradním distributorem satelitních přijímačů AB CryptoBox. Svou výzvu směrem k prodejcům stáhla. ÚOHS následně šetření ukončil s tím, že ceny satelitních přijímačů bude dál monitorovat.


Čtěte také:

Poplatky inkasních agentur mají mít svá maxima

Inkasní agentury v Česku vrátily věřitelům přes 15 miliard korun

Autor: ČTK

Komentáře

Čtěte také

Kreml: Zmatek kolem brexitu připomíná rozpad SSSR

Kreml: Zmatek kolem brexitu připomíná rozpad SSSR

Zmatek po britském referendu, ve kterém se voliči minulý čtvrtek vyslovili pro odchod země z Evropské unie, připomíná kolaps Sovětského svazu v roce 1991, soudí podle agentury… více

Komerční prezentace
Mobilní web