ÚOHS zrušil tendr na opravu chrámu v Kutné Hoře za 150 milionů

E15 exkluzivně Náročný projekt obnovy interiéru chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře zapsaného i na seznamu památek UNESCO za 154 milionů korun dostal trhlinu. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) totiž kvůli pochybení zadavatele zrušil veřejnou zakázku, kterou na opravu vypsala Římskokatolická farnost - arciděkanství Kutná Hora.

 Kutná hora
11.11.2012 17:39   |  

„Zadávací řízení bylo zrušeno, neboť zadavatel stanovil nepřiměřené požadavky na prokázání technických kvalifikačních předpokladů uchazečů,“ řekl deníku E15 mluvčí úřadu Martin Švanda. Odvolání podáno nebylo, a rozhodnutí tak nabylo 3. listopadu právní moc, dodal.

Kutnohorský arciděkan Jan Uhlíř deníku E15 řekl, že snahou farnosti bylo vybrat firmu, která má zkušenosti s opravou některé z národních kulturních památek, kterou je i kutnohorská katedrála. Proto po uchazečích farnost chtěla doložit reference prokazující zkušenosti s opravou takových objektů, nikoli jen kulturních památek.

„ÚOHS nám toto kritérium však vytknul, neboť legislativně není vymezen rozdíl mezi obnovou kulturní památky (KP) a národní kulturní památkou (NKP) a celou soutěž zrušil. Proti tomu jsme se neodvolali a chystáme se vypsat novou soutěž,“ uvedl Uhlíř.

Projekt revitalizace chrámu sv. Barbory za 154 milionů korun pod názvem Kámen a světlo schválilo již dříve ministerstvo kultury a je součástí generální opravy chrámu trvající od roku 1995. Vlastní oprava interiéru měla začít již v říjnu a měla trvat přesně dva roky.

Kompletní obnova interiéru počítá mimo jiné s restaurováním kamenných částí, omítek, gotických fresek, obnovou podlah, dokončením statického zajištění kleneb lodí, celkovou rekonstrukcí technické infrastruktury a očištěním a částečným restaurováním mobiliáře. „Připravujeme nové zadávací podmínky, abychom v co nejbližší době mohli vyhlásit nové veřejné výběrové řízení. I přes posunutí termínu zahájení stavebních prací musí být však realizace projektu ukončena v říjnu 2014,“ dodal arciděkan.


Čtěte také:

Druhé nejděsivější místo planety leží v Sedlci u Kutné Hory

Lonely Planet řadí Slovensko mezi nejlepší destinace pro rok 2013

Autor: Dušan Kütner

Komentáře

Čtěte také

Konzervativci hledají nástupce Camerona, Boris Johnson to být nemusí

Konzervativci hledají nástupce Camerona, Boris Johnson to být nemusí Fotogalerie

Kandidátů na nového lídra toryů je zhruba pět. Borisi Johnsonovi, který vedl kampaň za odchod Británie z EU, může při konečném rozhodování uškodit právě jeho nekompromisní kritika… více

Komerční prezentace
Mobilní web