Úředníci budou kontrolovat, čím lidé topí. Pravice podá ústavní stížnost | E15.cz

Úředníci budou kontrolovat, čím lidé topí. Pravice podá ústavní stížnost

Úředníci budou kontrolovat, čím lidé topí. Pravice podá ústavní stížnost
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tomáš Blažek, Mladá fronta E15

ČTK

Úřady asi dostanou pravomoc kontrolovat, čím lidé topí doma v kotlích. V případě prohřešků by mohly ukládat pokuty. Předpokládá to novela zákona o ochraně ovzduší, kterou dnes navzdory kritice ohledně prolomení domovní svobody schválila Sněmovna. Odpůrci nové úřední kompetence neuspěli s návrhem na její vypuštění z předlohy, zástupci pravice ji napadnou u Ústavního soudu. Zastánci naopak mluví o právu na příznivé životní prostředí. Novela nyní poputuje k posouzení do Senátu.

Fyzická kontrola kotle v domácnosti by byla podle předlohy až krajním řešením. Norma předpokládá, že prověrka by mohla přijít, pokud se důvodné podezření na porušení zákona objeví opakovaně. Úředníci budou muset majitele nejprve písemně vyzvat, aby zjednal nápravu s informací, co v opačném případě může nastat.

„Nově navrhované ustanovení není protiústavní,“ zdůraznil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Slušným lidem podle něho nic nehrozí. Nová pravomoc má zamezit spalování různého odpadu, což je zakázané, ale neexistuje proti tomu žádná obrana, uvedl ministr. „Nepřijde komando, které bude vykopávat dveře,“ podotkl Václav Zemek (ČSSD).

Ústavní stížnost

Pravicová opozice ale schválenou novelu u Ústavního soudu dnes napadne. Novinářům to řekli předsedové TOP 09 Miroslav Kalousek a ODS Petr Fiala. Předpis prosazený vládní koalicí podle lídrů TOP 09 a ODS protiústavně narušuje domovní svobodu. Na přípravě návrhu na zrušení zákona začínají strany pracovat hned, protože neočekávají, že by novela neprošla Senátem.

Kalousek novinářům řekl, že ochrana ovzduší se má řešit jinými instrumenty. „Jsme přesvědčeni, že ústavní stížnost má v této situaci smysl,“ řekl. Podle Fialy je znění předpisu nepřijatelné. „Tuto věc nemůžeme nechat jen tak, chceme, aby Ústavní soud posoudil, zda nejsou porušována ústavní práva občanů,“ uvedl.

Fiala ustanovení považuje za prolomení ochrany soukromí a obydlí. „Jsem dlouhodobě odpůrcem toho, aby politici řešili prohru v politickém střetu před Ústavním soudem, ale toto je případ, kdy jsou z našeho pohledu zjevně porušena ústavní práva občanů,“ řekl. Kalousek dodal, že kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) ukrajuje ze svobod občanů téměř každodenně, tentokrát pod záminkou ochrany ovzduší.

Průzkum: Spokojenost Čechů s péčí státu o životní prostředí vzrostla

Prověrky by měl zákon umožnit od příštího roku. Lidem, kteří by pracovníky kontroly domů nepustili, by hrozil postih až 50 tisíc korun. Poslanec ODS Jan Zahradník varoval před tím, že jen přibude neplatičů postihů i práce pro exekutory.

Zahradníkův a následně Junkův návrh na vypuštění pravomoci podpořilo v dílčích hlasováních vždy 56 ze 178 přítomných poslanců, proti jich bylo 96, respektive 100. Pro normu jako celek pak hlasovalo 115 ze 178 přítomných poslanců, zejména z řad ČSSD, ANO a KSČM. Proti jich bylo 48.

Nízkoemisní zóny

Předloha také zakotví pravidla pro uznávání zahraničních plaket pro vjezd automobilů do nízkoemisních zón. Žádné zóny zatím ale v Česku vyhlášeny nebyly. Norma rovněž upraví pravidla pro vyhlašování a ukončování smogových situací a regulací. Nebudou se navíc vyhlašovat smogové situace nebo regulace při zvýšené koncentraci některých látek v ovzduší, pokud rychle poklesnou. Do zákona se rovněž dostanou imisní limity pro určité částice polétavého prachu.

Novela by na návrh výboru pro životní prostředí mohla zlepšit i ochranu obyvatel před zápachy. Umožní zavést pro ně emisní limity.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!