Ústavní soud odmítl Krejčířovu stížnost v kauze daňového úniku | E15.cz

Ústavní soud odmítl Krejčířovu stížnost v kauze daňového úniku

Ústavní soud odmítl Krejčířovu stížnost v kauze daňového úniku
7. března 2016 • 09:53
Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost kontroverzního podnikatele Radovana Krejčíře v kauze daňového úniku za více než půl miliardy korun. Justice Krejčířovi v roce 2013 za krácení daně, podvod a další trestné činy pravomocně uložila souhrnný trest 10,5 roku vězení. Rozsudek loni v srpnu potvrdil Nejvyšší soud. Souhrnný verdikt českých soudů nad Krejčířem ovšem ještě před tím vystoupal na 15 let vězení. V Jihoafrické republice si navíc vyslechl trest 35 let.

Krejčířova obhajoba v daňové kauze tvrdila, že závěry Městského a Vrchního soudu v Praze neměly oporu v provedeném dokazování. Podle Nejvyššího soudu ovšem rozhodně nešlo o normální obchodní praktiky. Krejčířovo jednání prý vykazovalo „zcela zjevné znaky běžného kriminálního počínání“. ÚS zatím odůvodnění svého usnesení nezveřejnil.

Stíhání Krejčířových kompliců ukončila amnestie tehdejšího prezidenta Václava Klause. Skupina podle obžaloby od listopadu 2001 do ledna 2002 zneužívala při dovozu benzinu a nafty z Německa povolení nezajišťovat celní dluh. Muži tak nemuseli na hranicích platit clo hotově.

Zákon takové povolení umožňoval, avšak dluh musel být uhrazen do deseti dnů. Obvinění ale peníze nespláceli. Odvolací soud nakonec škodu spočítal na 522 milionů korun.

Příprava vraždy celníka

V minulosti byl Krejčíř v Česku pravomocně odsouzen za daňové delikty, podvod s akciemi Teplárny Otrokovice a vyvedení stomilionového majetku ze společnosti Technology Leasing. Justice kauzy řešila postupně a pokaždé zvyšovala souhrnný trest. Naposledy loni v listopadu Městský soud v Praze uložil Krejčířovi 15 let vězení za snahu o vytunelování státního podniku Čepro. Další zpřísnění mu hrozí za přípravu vraždy celníka.

Krejčíř ovšem v červnu 2005 utekl policii při domovní prohlídce černošické vily. Od dubna 2007 pobývá v Jihoafrické republice. Soud v Johannesburgu jej letos v únoru poslal na 35 let do vězení za pokus o vraždu, za únos a obchod s drogami. Rozsudek ještě není pravomocný. České ministerstvo spravedlnosti chce dál usilovat o Krejčířovo vydání do České republiky.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!