Ústavní soud odmítl stížnost prvního člena Švábova gangu

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost prvního ze členů takzvaného Švábova gangu, který se dopouštěl únosů a vražd podnikatelů. Vyplývá to z evidence stížností na webu Nejvyššího soudu. Podle informací ČTK jde přímo o doživotně potrestaného šéfa gangu Michaela Švába. Samotný ÚS zatím usnesení nepublikoval, výsledek tak nekomentovala ani jeho mluvčí Miroslava Sedláčková. Odůvodnění zveřejňuje ÚS zpravidla za několik dnů až týdnů po rozhodnutí.

Vůdce gangu vrahů českých podnikatelů Michael Šváb
21.1.2016 12:04   |  

K ústavním soudcům doputovaly v kauze Švábova gangu celkem čtyři stížnosti. Jednu podal také Libor Skopalík, stejně jako Šváb potrestaný doživotním vězením. Každou stížnost řeší jiný soudce zpravodaj v samostatném řízení. Tři zůstávají ještě nerozhodnuté.

Dovolání pěti aktérů případu odmítl loni v létě Nejvyšší soud. Oba doživotní tresty podle něj nelze považovat za nepřiměřeně přísné. Švábův postup při organizování celé skupiny se podle Nejvyššího soudu vyznačoval vysokou mírou promyšlenosti a plánovitosti. Soud se neztotožnil ani s námitkami některých odsouzených, kteří poukazovali na údajnou disproporci mezi tresty uloženými jednotlivým členům skupiny.

Dovolání kromě Švába a Skopalíka podali také Petr Klement, Miloslav Malík a Jiří Přeučil, kteří si mají odpykat 30, 8 a 5,5 roku ve vězení. Možnost dovolání nevyužili spolupracující obviněný Daniel Dimitrov a Skopalíkův bratr Petr. Odpykají si 20, respektive čtyři roky ve vězení.

Dvě vraždy

Jeden z unesených podnikatelů zemřel na sklonku roku 2012 v poušti u Dubaje po dušení plastovou fólií a úderech kamenem do hlavy. Jeho tělo se dosud nenašlo. Druhého skupina podle verdiktu zastřelila předloni v březnu v Itálii, kam ho převezla z francouzského města Nice. Ve stejné době přijel na popud Švába do Nice i další byznysmen, toho však patrně zachránilo to, že do ciziny dorazil s celou rodinou.

Rok před první vraždou vylákal gang do Valencie někdejšího českého provozovatele internetových portálů, jenž se musel z tamního zajetí vyplatit částkou 34 milionů korun. Šváb si pak vyhlédl i úspěšného českého hráče pokeru, kterého vábil na smyšlený privátní turnaj do Cannes. Plán mu ale nevyšel.

Šváb před soudem v minulosti uvedl, že měl v plánu vydírání několika dalších lidí. Prý tak chtěl sehnat peníze na nákup kokainu a jeho prodej v Austrálii. Svou vinu na vraždách však popíral. Samotné únosy podnikatelů v cizině údajně zařizoval Švábův pobočník Skopalík. S ním i s Dimitrovem se Šváb seznámil ve vězení, kde si odpykával trest za jiné vydírání.


Čtěte také:

Soud potvrdil dvě doživotí v kauze Švábova gangu únosců

Soud uznal Švábův gang vinným z únosů podnikatelů a dvou vražd

Z producenta „lovcem“ boháčů. K oběti Michaela Švába navedl i inzerát

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Maďarsko chce na hranici se Srbskem postavit „masivnější obranný systém“

Maďarsko chce na hranici se Srbskem postavit „masivnější obranný systém“

Maďarsko chce vybudovat druhý plot podél své hranice se Srbskem. Podle oznámil to maďarský premiér Viktor Orbán. Předpokládá, že druhá bariéra pomůže posílit obranu před možným… více

Mobilní web