V Česku loni vzniklo nejvíc firem od roku 2007. Téměř 25 tisíc

aktualizováno Loni v Česku vzniklo 24 870 nových firem, nejvíce od roku 2007. Celkový počet společností přesáhl 411 tisíc a meziročně se zvýšil o pět procent. Vyplývá to z databází a výpočtů poradenské společnosti Bisnode. Růst zájmu o zakládání nových firem souvisí s optimistickým očekáváním vývoje ekonomiky.

 Ilustrační foto
4.2.2015 15:31   |  

„Podnikatelé chtějí využít konjunktury, vyhledávají nové investiční příležitosti a mají chuť investovat do nových projektů s vidinou vyšších zisků. Jde o další pozitivní zprávu. Zdá se, že tuzemská ekonomika má před sebou dobré vyhlídky,“ uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Koncem prosince 2014 Bisnode ve svých databázích evidoval 411 351 firem, z toho 25 372 (6,2 procenta) akciových společností a 385 979 (93,8 procenta) společností s ručením omezeným. V posledních letech klesá podíl akciových společností, což souvisí se zákazem anonymních akcií, dodala Štěpánová.

„Ano, můžeme říci, že i naše společnost evidovala zvýšený zájem o předzaložené ready-made společnosti, zejména pak o klasická s.r.o. a dále také o takzvané monistické akciové společnosti, jejichž správa a řízení je jednoduchá a nenákladná,“ říká Michael Dobrovolný ze společnosti Smart Office & Companies.

Celkový počet kapitálových společností registrovaných v Česku od konce roku 2013 vzrostl o 19 799, což je meziroční růst o pět procent. V průběhu loňského roku zaniklo celkem 5071 firem.

Téměř polovina firem, které byly zaregistrovány loni, vznikla v Praze (45,22 procenta). Silnou pozici mají také Jihomoravský (11,25 procenta), Moravskoslezský (6,65 procenta) a Středočeský kraj (5,23 procenta ). Nejméně firem loni vzniklo v Karlovarském (320), Libereckém kraji (369) a na Vysočině (378). „Jde o trendy, které sledujeme dlouhodobě. Nejvíce firem vzniká v okolí nejvýznamnějších metropolí jako je Praha, Brno a Ostrava, kde existuje největší prostor pro nové podnikatelské příležitosti,“ uvedla Štěpánová.

Také společnost Smart Office & Companies evidovala zvýšený zájem o předzaložené (ready-made) společnosti, zejména pak o klasická s.r.o. a také o jednočlenné akciové společnosti, jejichž správa a řízení je jednoduchá a nenákladná. „Příčinou může být jak určité postupné oživení ekonomiky, tak to, že řada podnikatelů - fyzických osob převádí své podnikání ze zištných důvodů (omezení osobní odpovědnosti) na korporace,“ řekl Michael Dobrovolný ze Smart Office & Companies, která se zakládáním firem zabývá.


Čtěte také:

Burzovních debutů přibylo. Rekordní rok z toho ale není

V Česku přibylo nejméně firem za pět let

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Česko bude prvním státem EU, kde si doněčtí separatisté otevřou zastoupení

Česko bude prvním státem EU, kde si doněčtí separatisté otevřou zastoupení aktualizováno

Samostatnost dvou separatistických republik na východě Ukrajiny žádný stát neuznává, přesto bude mít jedna z nich svůj zastupitelský úřad v Evropské unii. Spolek napojený na… více

Mobilní web