V Česku loni vzniklo nejvíc firem od roku 2007. Téměř 25 tisíc | E15.cz

V Česku loni vzniklo nejvíc firem od roku 2007. Téměř 25 tisíc

V Česku loni vzniklo nejvíc firem od roku 2007. Téměř 25 tisíc
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Miroslav Chaloupka, E15

ČTK

Loni v Česku vzniklo 24 870 nových firem, nejvíce od roku 2007. Celkový počet společností přesáhl 411 tisíc a meziročně se zvýšil o pět procent. Vyplývá to z databází a výpočtů poradenské společnosti Bisnode. Růst zájmu o zakládání nových firem souvisí s optimistickým očekáváním vývoje ekonomiky.

„Podnikatelé chtějí využít konjunktury, vyhledávají nové investiční příležitosti a mají chuť investovat do nových projektů s vidinou vyšších zisků. Jde o další pozitivní zprávu. Zdá se, že tuzemská ekonomika má před sebou dobré vyhlídky,“ uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Koncem prosince 2014 Bisnode ve svých databázích evidoval 411 351 firem, z toho 25 372 (6,2 procenta) akciových společností a 385 979 (93,8 procenta) společností s ručením omezeným. V posledních letech klesá podíl akciových společností, což souvisí se zákazem anonymních akcií, dodala Štěpánová.

„Ano, můžeme říci, že i naše společnost evidovala zvýšený zájem o předzaložené ready-made společnosti, zejména pak o klasická s.r.o. a dále také o takzvané monistické akciové společnosti, jejichž správa a řízení je jednoduchá a nenákladná,“ říká Michael Dobrovolný ze společnosti Smart Office & Companies.

nové firmynové firmyAutor: Bisnode

Celkový počet kapitálových společností registrovaných v Česku od konce roku 2013 vzrostl o 19 799, což je meziroční růst o pět procent. V průběhu loňského roku zaniklo celkem 5071 firem.

Téměř polovina firem, které byly zaregistrovány loni, vznikla v Praze (45,22 procenta). Silnou pozici mají také Jihomoravský (11,25 procenta), Moravskoslezský (6,65 procenta) a Středočeský kraj (5,23 procenta ). Nejméně firem loni vzniklo v Karlovarském (320), Libereckém kraji (369) a na Vysočině (378). „Jde o trendy, které sledujeme dlouhodobě. Nejvíce firem vzniká v okolí nejvýznamnějších metropolí jako je Praha, Brno a Ostrava, kde existuje největší prostor pro nové podnikatelské příležitosti,“ uvedla Štěpánová.

Také společnost Smart Office & Companies evidovala zvýšený zájem o předzaložené (ready-made) společnosti, zejména pak o klasická s.r.o. a také o jednočlenné akciové společnosti, jejichž správa a řízení je jednoduchá a nenákladná. „Příčinou může být jak určité postupné oživení ekonomiky, tak to, že řada podnikatelů - fyzických osob převádí své podnikání ze zištných důvodů (omezení osobní odpovědnosti) na korporace,“ řekl Michael Dobrovolný ze Smart Office & Companies, která se zakládáním firem zabývá.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!