V kauze České exportní banky padly obžaloby, před soud půjde šest lidí | E15.cz

V kauze České exportní banky padly obžaloby, před soud půjde šest lidí

V kauze České exportní banky padly obžaloby, před soud půjde šest lidí
Česká exportní banka
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Vrchní státní zastupitelství v Praze podalo obžalobu na šest lidí v kauze České exportní banky. Viní je z porušování povinnosti při správě cizího majetku, většinu z nich také z porušování závazných pravidel hospodářského styku. Uvedlo to dnes na svém webu. Případ se týká poskytování údajně nezákonných či neobezřetných úvěrů na projekty v Číně a Tunisku. Podle policie vznikla škoda přes půl miliardy korun, mezi obžalovanými jsou bývalí členové vedení banky.

„Obžaloba je podávána pro dvě samostatná jednání,“ shrnul postup zastupitelství dozorový státní zástupce Zdeněk Matula. Prvním je údajně nezákonné poskytnutí úvěru ve výši 221 milionů korun na zakoupení podílů ve společnostech China East Investment Limited a Metropolis Holding China Limited.

Na tomto skutku se podle policie podílelo celkem pět obžalovaných. Šestého kriminalisté viní z neobezřetného poskytnutí úvěru téměř 308 milionů korun na výstavbu rezidenčně obchodního komplexu v tuniském letovisku Hammamet. Pětici obviněných hrozí dva až osm let vězení, zbývajícímu pak až tři roky odnětí svobody. Skupina byla obviněna loni v srpnu.

Exportní banka dnes obdržela vyrozumění Vrchního státního zastupitelství o podání obžaloby, je připravena v této věci maximálně spolupracovat. „Můžeme konstatovat, že ani jedna z osob, uvedených ve vyrozumění již není zaměstnancem ČEB. Další podrobnosti nebudeme sdělovat,“ uvedl generální ředitel ČEB Karel Bureš. Banka má podle něj již několik let nastaveny procesy, které nedovolují, aby mohla být cílem podobné trestné činnosti.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!