V kauze Key Investments padaly tresty, soud uložil tři až pět let vězení | E15.cz

V kauze Key Investments padaly tresty, soud uložil tři až pět let vězení

ČTK

Bývalí členové představenstva společnosti Key Investments (KI) mají jít na tři až pět let do vězení. Důvodem je pochybné spravování peněz klientů firmy, při němž vznikla škoda nejméně 873,7 milionu korun. Rozhodl o tom pražský městský soud.

Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat. Za porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže jim hrozilo až osm let vězení.

Nepravomocný rozsudek se týká bývalého předsedy představenstva KI Daniela Brzkovského, jemuž soud uložil pět let vězení a desetiletý zákaz práce ve statutárním orgánu společnosti. Místopředsedkyni představenstva Kláře Fenstererové soud vyměřil čtyři roky vězení a šestiletý zákaz, člence představenstva Aleně Šťastné pak tři roky vězení a čtyřletý zákaz.

Jsme nevinní, vypověděli manažeři Key Investments. Měli podvést klienty

 

Všichni vinu i obžalobu odmítli. Rozsudek si přišel vyslechnout Brzkovský a Štastná, Fenstererová se z jednání omluvila. S novináři nechtěli hovořit. Brzkovský pouze uvedl, že ho rozsudek poměrně překvapil.

Podle předsedy trestního senátu Petra Hovorky neobstála jejich obhajoba, která stála mimo jiné na tom, že klienti měli dostatek informací o tom, jak s jejich penězi nakládali nebo, že nikdy neslibovali, že peníze budou vydělávat. Z dalších důležitých důkazů vyjmenoval výpovědi poškozených, podle nichž shodně problémy začaly až s nástupem obžalované trojice. "Jednali v rozporu se zájmy svých klientů," zmínil Hovorka při zdůvodnění rozsudku, jehož přečtení zabralo přes hodinu a půl.

Za důležitý důkaz Hovorka označil také ekonomický znalecký posudek. Ten ukázal, že obchody KI nebyly pro klienty výhodné a naopak byly rizikové, protože se týkaly úzkého okruhu cenných papírů.

Obžaloba Brzkovského vinila z toho, že mezi roky 2004 a 2011 při správě peněz využil nedbalosti a neodbornosti zákazníků a kupoval vysoce rizikové investiční cenné papíry, mezi něž patřily dluhopisy vydávané firmami Borsay, E Side Property Limited nebo Via Chem Group. Věděl o jejich nedostatečné likviditě, protože nebyly veřejně obchodovatelné a jejich trh tvořily v podstatě jen zákazníci KI. Po krachu firem navíc byly dluhopisy v podstatě bezcenné.

 

Policie chce po letech vyšetřování obžalovat bývalé manažery Mostecké uhelné


Šťastná s Fenstererovou podle obžaloby ze svých funkcí nedostatečně dohlížely na činnost investiční společnosti a porušily povinnosti, které se týkají čestného a spravedlivého jednání ve prospěch zákazníků. Zároveň se podílely na zařazení rizikových cenných papírů na seznam k obchodování. Uzavřené smlouvy pak nemohly být vypořádány poté, co firma v dubnu 2011 přišla o licenci obchodníka s cennými papíry.

Mezi poškozenými je 45 subjektů, do nichž patří 36 fyzických osob, čtyři právnické osoby a pět měst. Poškozenými městy jsou Sokolov, Lázně Bohdaneč, Praha 6, Praha 10 a Votice, která v celkovém součtu podle obžaloby přišla zhruba o 523 milionů korun.

Key Investments je od roku 2012 v konkurzu. Návrh na insolvenci na sebe podala sama s odůvodněním, že cenné papíry, které pro klienty spravovala, jsou takřka zcela převedeny jinam.

Dodnes se neví, kde peníze skončily. Média spekulují o tom, že KI údajně skrytě ovládal miliardář Petr Sisák, který je obviněn v jiné kauze související s konkurzem Via Chem Group, jejíž dluhopisy za peníze měst KI nakupovala.

Key Investments, dříve SI Asset Management, vznikla v roce 1999. Do povědomí veřejnosti se dostala v roce 2007 kvůli zapojení do akciových obchodů bývalého premiéra za ČSSD Stanislava Grosse. Své peníze jí svěřil také někdejší ministr průmyslu za ODS Martin Kocourek.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!