V Poličce explodovaly stovky tun střelného prachu, dva lidé zranění | E15.cz

V Poličce explodovaly stovky tun střelného prachu, dva lidé zranění

V Poličce explodovaly stovky tun střelného prachu, dva lidé zranění
Poličské strojírny
• 
ZDROJ: Petr Horký

ČTK

V areálu Poličských strojíren dnes ráno explodovalo 320 tun střelného prachu v hale o rozměrech přibližně 100 krát 50 metrů. Střecha haly při explozi odletěla více než 50 metrů do lesa. Při následném požáru se lehce popálili dva lidé. Poličské strojírny se mimo jiné specializují na delaboraci munice.

Požár byl ohlášen kolem 7:30, na místo vyjelo osm profesionálních i dobrovolých hasičských jednotek. „Ihned po příjezdu nasadili potřebné proudy vody k likvidaci požáru haly po explozi. Požár se velmi rychle šířil i na nedaleký les. Hasiči postupně dohasili všechna ohniska v lese a soustředili se zejména na požár v hale,“ uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Podle prvotních informací mladší muž utrpěl lehké popáleniny na rukou a ošetřují ho lékaři na chirurgické ambulanci v Poličce. Starší muž, zhruba ve věku 65 let, má rovněž lehké popáleniny, do pěti procent povrchu těla, záchranáři jej odvezli na chirurgii v Litomyšli, řekla mluvčí záchranné služby Helena Škuligová. Podle zdravotní sestry chirurgické ambulance v Poličce byl mladší muž lehce popálený na ruce, po ošetření byl poslán domů.

Požár při běžné údržbě

Areál obklopený lesy leží asi dva kilometry od Poličky v části Bořiny. Černý kouř z požáru byl vidět až ve městě, řekl starosta Poličky Jaroslav Martinů. „Byl jsem osobně na místě. Vybuchl nejzazší sklad v lesích. Podle všeho dva pracovníci prováděli běžnou údržbu, vzňal se jim manipulační vozík a od něj chytl sklad, kde byl uskladněn výbušný prach,“ uvedl Martinů. Podle něj je budova zcela zničená, ale díky tomu, že byla obklopena betonovou zdí a zemním valem, nebylo okolí explozí příliš zasaženo. V Bořinách žije jen zhruba 80 obyvatel, které výbuch neohrozil.

Poličské strojírny byly založeny pod názvem První vojenská muniční továrna roku 1920. Původně se výroba orientovala především na produkci ručních granátů a dělostřeleckého střeliva. V roce 1958 se továrna stala pobočným závodem Adamovských strojíren Adamov a rozvinula se i strojírenská výroba, dnes produkuje pneumatické systémy a prvky a technologie pro měření a čerpání tekutin. V květnu 1992 se Poličské strojírny přeměnily na akciovou společnost, v současnosti je jediným akcionářem společnost STV Invest.

Poslední nehoda před osmi lety

V roce 2007 v Poličských strojírnách vybuchl při likvidaci armádní munice granát. Exploze vážně zranila jednu ženu, další dva pracovníci utrpěli lehčí zranění.

Policie letos v létě muniční sklady kontrolovala. Podle dřívějšího vyjádření ředitele Poličských strojíren Jaroslava Trávníčka se jednalo o běžnou kontrolu vyvolanou výbuchem muničních skladů ve Vrběticích. Závěry státní kontroly zatím nejsou známé.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!