V Praze demonstrují odpůrci imigrace. Sešlo se jich několik stovek | E15.cz

V Praze demonstrují odpůrci imigrace. Sešlo se jich několik stovek

ČTK

Na Václavském náměstí v Praze se dnes odpoledne střetly názory odpůrců migrace z islámských zemí a odpůrců xenofobie. Sešly se tam na dvou souběžných demonstracích stovky lidí. Oba hlavní tábory oddělovala nejen magistrála, ale i policejní jednotky. Díky nim nenastaly závažné střety ani při následných pochodech Prahou.

Shromáždění kritiků islamismu u budovy Národního muzea bylo početnější, podle odhadu policie se ho zúčastnilo 700 až 800 lidí. Jejich příznivci byli i u zadní části pomníku svatého Václava, před kterým se konala manifestace za solidaritu s uprchlíky.

Té se podle odhadu policistů na místě zúčastnilo v různých fázích 300 až 500 lidí, potvrdil i policejní mluvčí Tomáš Hulan, podle něhož se obou demonstrací zúčastnila dohromady zhruba tisícovka lidí. „Všechno proběhlo bez jakýchkoliv závad a narušení veřejného pořádku,“ doplnil Hulan. Shromáždění na podporu migrantů se dnes konala v mnoha evropských městech.

Z tábora odpůrců islamismu zaznívala hesla o zachování kultury, suverenity a svrchovanosti českého státu. Řečníci mluvili o „pokrytectví slepých multikulturních šílenců“. Přístup k přistěhovalcům a právo na ochranu země prý popírají Alláh z Ameriky, čímž byla míněna kritika OSN, a Mohammed z Bruselu kvůli odmítání povinných kvót pro přijímání běženců v EU.

„To, co teď dělá EU, je horší ekvivalent mnichovské zrady,“ uvedl představitel Bloku proti islámu Martin Konvička. Podle něho je islám „hnusný a špatný“. Poslanec a předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura prohlásil, že je třeba zavřít hranice a všechny migranty vyhostit.

Demonstraci za přijímání uprchlíků provázely výzvy k toleranci a za svět bez hranic. „Okamura s (maďarským premiérem Viktorem) Orbánem zasévají nenávist, Konvička to zalévá. Tahle úroda shnije,“ prohlásila jedna z řečnic. Podle organizátora demonstrace Jakuba Heina se odpůrci uprchlíků snaží z migrační krize vytěžit politický vzestup. „Ty lidi jsou hyeny a chtějí se přiživit na tom, že někdo trpí,“ uvedl Hein.

Zastánci uprchlíků se po hodině za skandování hesla „Naší zbraní je solidarita“ vydali na pochod na náměstí Republiky, kde akci zakončili živým ztvárněním obrazu Vor Medúzy, zachycující strasti trosečníků ze stejnojmenné lodi. Na rohu ulic Opletalova a Politických vězňů se museli na výzvu policie na několik minut zastavit kvůli nebezpečí střetu se skupinkami černě oděných holohlavých mladíků.

Nejvážnějším incidentem tak bylo počínání zástupce Bloku proti islámu, který si účastníky demonstrace proti xenofobii natáčel na tablet. Byl vyveden jedním z organizátorů a skončil u policejního antikonfliktního týmu.

Policie také na několik minut zadržela účastnici shromáždění Ivanku Čonkovou kvůli státní vlajce, jejíž modrý klín byl vyzdoben romským symbolem kola. Čonková své dílo označila za symbol česko-romského soužití a policejní zákrok za brutální.

Stěhování není zločin, křičel druhý tábor

Účastníci prouprchlické demonstrace měli hesla jako „Nenávist není řešení“, „Stěhování není zločin“, „Konec fašomaškarád v ČR. Fašoun klima nezachrání“ nebo „Třiďte odpad, ne lidi“. Odpůrci imigrace skandovali hesla „Čechy Čechům“ či „Islám mimo zákon“. Z Václavského náměstí se vypravili také na pochod. Za vykřikování hesel proti islámu nebo české vládě zamířili ke Strakově akademii, kde kabinet sídlí.

Trasa pochodu vedla z centra metropole přes Žitnou ulici, okraj Karlova náměstí k Vltavě a pak podél řeky. Cesta protínala turisticky atraktivní místa, a tak si pochod natáčeli či fotografovali cizinci. Na pochodující dav několik lidí křičelo, že by se měli stydět.

Z jednoho auta muž volal, že pochodují náckové. Šlo však pouze o ojedinělé slovní incidenty. Před úřadem vlády účastníci křičeli hesla o demisi vlády, terčem jejich slovní zloby se stali také televizní reportéři. Dav zatleskal postojům prezidenta Miloše Zemana k uprchlíkům.

Protiislámskou demonstraci podpořili účastníci motorkářské demonstrace Bikeři proti islámu, kteří po několik minut za troubení a túrování projížděli v době shromáždění na Václavském náměstí v koloně po magistrále. Prahou projelo zhruba 350 motorek. I tato akce byla podle policie bez problémů.

Kvóty nezodpovědnosti

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!