V Pražských službách zasahuje protikorupční policie

aktualizováno V Pražských službách od rána zasahuje protikorupční policie. Náměstek primátora Jiří Vávra (TOP 09) řekl, že si detektivové vyžádali dokumenty, vedení firmy s nimi spolupracuje. Mluvčí protikorupčního útvaru Jaroslav Ibehej odmítl případ komentovat.

 Pražské služby (ilustrační foto)
30.7.2014 13:20   |  

Policie se už dřív o firmu zajímala kvůli miliardovým tendrům na svoz odpadu a také kvůli snaze Prahy o její akvizici. Informoval o tom server lidovky.cz.

Kvůli tendru na svoz odpadů už protikorupční policie požádala pražský magistrát o dokumenty, podle nichž v letech 2012 a 2013 rozhodla městská rada o přidělení krátkodobých zakázek Pražským službám. Metropole totiž od roku 2011 nemá dlouhodobou smlouvu na svoz odpadu. Dříve měly Pražské služby desetiletý kontrakt, po jeho uplynutí město vypsalo dva tendry na novou dlouhodobou smlouvu, ale oba zrušilo.

„Případ dozorujeme, ale v této fázi řízení jej nebudeme dále komentovat,“ uvedla mluvčí městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Podle zdrojů z vedení města by policie mohla pro některé podklady dorazit i na pražský magistrát.

Náměstek primátora Vávra řekl, že zásah nemá nic společného s akvizicí, která v těchto týdnech vrcholí. „Podle mých informací pokračuje vyšetřování týkající se některých lidí z bývalého vedení firmy,“ uvedl. Už na začátku roku si Detektivové Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) vyžádali materiály týkající se dřívějších rozhodnutí rady spojených s Pražskými službami, které město většinově vlastní.

Praha chce Pražské služby ovládnout

Praha prostřednictvím Pražských služeb dokončuje roky připravovaný obchod za zhruba miliardu korun, v rámci kterého firmu zcela ovládne. Zhruba 800 milionů z toho připadne společnosti Northward Holding Limited, která pětinu akcií Pražských služeb před časem koupila od skupiny Natland. O hodnotě tohoto podílu se vedly nejbouřlivější debaty. Posudky se totiž výrazně lišily. Diskutovalo se také o tom, z čeho firma, která za dobu své existence vydělala 700 milionů korun, akcie zaplatí. Akvizici ale nakonec posvětilo zastupitelstvo i orgány firmy.

Jeden z menšinových akcionářů proti rozhodnutí podal žaloby. Na soud se údajně obrátili i ostatní malí akcionáři, podle kterých akvizice znehodnotí jejich akcie.

Pražské služby pro město zajišťují problematické svozy odpadu za miliardy korun. Praha ovládnutím firmy směřuje k tomu, že jí bude moci v souladu se zákonem zadávat zakázky na přímo bez výběrového řízení.


Čtěte také:

Menšinový akcionář podal žalobu kvůli akvizici Pražských služeb

Pražské služby si odsouhlasily nákup akcií. Jde o poslední krok akvizice

Praha chce mít odpad pod kontrolou. Za 800 milionů kupuje pětinu Pražských služeb

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Travel Service nabídne v letadlech Wi-Fi, podpoří tak evropský trend

Travel Service nabídne v letadlech Wi-Fi, podpoří tak evropský trend E15 exkluzivně

Největší český letecký dopravce Travel Service ze skupiny Unimex podnikatelů Šimáněho a Šmejkala nabídne od roku 2018 na palubě letadel zábavní portály, následovat by mělo také… více

Mobilní web