Válková stáhla stížnost ve prospěch Tykače, stíhání může pokračovat | E15.cz

Válková stáhla stížnost ve prospěch Tykače, stíhání může pokračovat

Válková stáhla stížnost ve prospěch Tykače, stíhání může pokračovat
ministryně spravedlnosti Helena Válková. Vlevo její předchůdkyně Marie Benešová.
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Ministryně spravedlnosti Helena Válková vzala zpět stížnost pro porušení zákona, kterou její předchůdkyně Marie Benešová podala ve prospěch miliardáře Pavla Tykače v kauze CS Fondů. Pokud by Nejvyšší soud stížnosti vyhověl, fakticky by to znamenalo konec Tykačova stíhání, které by muselo být zastaveno kvůli promlčení. Tykač rozhodnutí Válkové považuje za další nestandardní krok ve vyšetřování kauzy.

„Vzhledem k tomu, že bylo ve věci podané stížnosti pro porušení zákona ve prospěch obviněného Ing. Pavla Tykače nařízeno už na tento týden veřejné zasedání u Nejvyššího soudu, rozhodla jsem se rychle prostudovat příslušný spis a na základě toho jsem došla k jednoznačnému závěru, že podání stížnosti nepovažuji za důvodné,“ uvedla Válková.

„Rozhodnutí ministryně spravedlnosti považujeme za další z mnoha překvapivě nestandardních kroků, které současné vyšetřování Pavla Tykače provázejí. Jako by se někdo bál rozhodnutí Nejvyššího soudu,“ reagoval Tykačův mluvčí Jan Chudomel. Podle něj se Tykač na trestné činnosti v CS Fondech nepodílel. „Jsme přesvědčeni, že dostane-li se nakonec případ někdy k soudu, ten rozhodne v jeho prospěch,“ uvedl.

Z CS Fondů zmizela v 90. letech více než miliarda korun. Obnovu dříve zastaveného řízení ohledně vytunelovaných fondů povolil v létě 2012 pražský městský soud. Rozhodnutí poté potvrdily pražský vrchní i Ústavní soud. Ten Tykačovu stížnost loni v červenci odmítl jako nedůvodnou.

Benešová v podané stížnosti pro porušení zákona upozorňovala na to, že soudy při rozhodování o obnově Tykačova stíhání nepracovaly se všemi důkazy. Konkrétně prý nevzaly v úvahu znalecké posudky zpochybňující věrohodnost jednoho ze svědků. Válková však nyní poukázala na to, že podání stížnosti pro porušení zákona by bylo v rozporu s ústavním pořádkem, protože podle Ústavy jsou rozhodnutí Ústavního soudu závazná pro všechny orgány i osoby.

Benešová k Nejvyššímu soudu podala i stížnost v Tykačův neprospěch, která směřuje proti tomu, že pražský vrchní soud odmítá zajistit Tykačův majetek s tím argumentem, že o spáchání trestného činu nejsou věrohodné a spolehlivé důkazy.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!