Vědci sledují piráty a teroristy

16.11.2010 9:02   |  

Kybernetikové, jejichž programy umějí ovládat bezpilotní vojenská letadla, sledovat piráty i řídit průmyslové výrobní linky, a spolu s nimi třeba firma, která dodává originální zubní implantáty do dvaceti zemí světa, patří mezi vítěze devátého ročníku soutěže Česká hlava.

Projekt s ambiciózním cílem stát se domácí obdobou Nobelových cen vznikl jako soukromá iniciativa na podporu české vědecké a technické inteligence. Před pěti lety se k němu připojila česká vláda.

Profesoři Elektrotechnické fakulty ČVUT Vladimír Mařík a Michal Pěchouček získali ocenění za své kybernetické soustavy, jejichž součásti samy nacházejí nejlepší způsoby spolupráce bez zásahu člověka. Pro americké ozbrojené síly například vyvíjejí systémy řízení bezpilotních průzkumných letadel, jež si sama rozdělují úkoly při sledování možných teroristů. Anebo simulují pravděpodobné chování pirátů v Adenském zálivu, aby se mu dalo předcházet.

Tentýž postup uplatňují při řízení velkých výrobních linek, které dokážou samočinně ihned přeorganizovat výrobu, když se některá součást porouchá. Jejich programy se využívají například při výrobě holicích čepelek Gillette. „Systém začíná být obzvlášť zajímavý, když do něj vstupuje pět a více různě komplikovaných prvků, které by už jeden člověk nezvládl okamžitě řídit,“ říká profesor Pěchouček.

„Katedra dostává ročně kolem dvou milionů dolarů od průmyslu a asi milion eur z vědeckých grantů,“ vypočítává profesor Mařík. „Další peníze teď začínáme získávat za poskytování licencí.“

Pražská společnost Lasak zase získala ocenění za vývoj a výrobu zubních implantátů z titanu chemicky upraveného na povrchu tak, že je organismus nebere jako cizí těleso, ale spojuje je s živou tkání.

„Máme dvaatřicet zaměstnanců a obrat do sta milionů korun,“ popisuje jednatel společnosti Jakub Strnad. Novou metodou už bylo ošetřeno 13 tisíc pacientů, obsadila třetinu českého trhu a vyváží se do dvaceti zemí světa.

Česká hlava

- Jan Svoboda z Ústavu molekulární genetiky AV za výzkum virů způsobujících choroby – Národní cena vlády
- Vladimír Mařík a Michal Pěchouček z Fakulty elektrotechnické ČVUT za kybernetické systémy
- František Tureček, profesor Washingtonské univerzity v Seattleu, zabývající se hmotnostní spektrometrií
- Společnost Lasak za vývoj a výrobu moderních zubních implantátů
- Jaromír Chalupský, Markéta Růčková

Autor: Josef Tuček

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web