Většina Čechů s verdiktem Ústavního soudu o stavebním spoření souhlasí

8.5.2011 15:06   |  

Většina Čechů (téměř 70 procent) souhlasí se zrušením úsporných změn v rámci státem podporovaného stavebního spoření, o kterém rozhodl nedávno Ústavní soud. Více než polovina občanů také považuje Ústavní soud za nezávislou instituci , která ve svých legislativních verdiktech nepodléhá politickému ani veřejnému tlaku. Vyplývá to z průzkumu společnosti SANEP.

Průzkum rovněž naznačil, že většina respondentů (60,6 procent) se drží názoru, že Ústavní soud pod taktovkou Pavla Rychetského je institucí, která má schopnost garantovat zajištění ústavního pořádku v zemi.

Zdůvodnění, která byla Ústavním soudem podána, mimo jiné nepřípustná forma retroaktivity ve smluvním vztahu občana a dané pojišťovny, považuje za opodstatněná a ústavně podložená 66,1% dotázaných. Případného úplného zrušení státem podporovaného stavebního spoření se obávají téměř dvě třetiny dotázaných (63,1 procent). To by se týkalo asi pěti milionů Čechů, kteří nyní státní podporu stavebního spoření čerpají.

S prezidentem Václavem Klausem, který rozhodnutí ÚS kritizoval a označil ho za vstup do české politiky, pak nesouhlasí 63 procent dotázaných. S Klausem naopak souhlasí asi pětina respondentů.


Zdroj: Sanep


Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce zopakoval, že s rozhodnutím Ústavního soudu nesouhlasí, ale že jej respektuje. Rozhodně si ale nemyslí, že by to byl například důvod k jeho případné rezignaci. Kalousek již dříve naznačil, že by podporu stavebního spoření nejraději zrušil úplně. To vnímá jako reálné dvoutřetinová část veřejnosti.

Premiér Petr Nečas (ODS) dnes v pořadu televize Prima Partie v souvislosti s nedávným rozhodnutím Ústavního soudu uvedl, že někteří jeho členové jsou podle něj předpojatí. Nelíbí se mu například výrok místopředsedkyně Ústavního soudu Elišky Wagnerové. Dodal, že v kterékoli zemi na západ od Česka by kvůli tomu musela vážně zvažovat rezignaci. Její výrok podle něj dokazuje jistou míru osobní a politické podjatosti.

Wágnerová představila svůj názor na to, proč Kalousek zavedl kvůli krácení příspěvku mimořádnou daň a proč raději rovnou otevřeně nesnížil státní příspěvek, když potřeboval ušetřit. „No, protože se bál, že se objeví námitka pravé retroaktivity, kdyby nazval pravým jménem, o co mu opravdu šlo. Víte, no tak to se nedá. Pracovat jenom se slovy, abych dospěla k chtěnému výsledku při popření účelu. To nejde. To je netolerovatelné. Kdybych se vrátila do historie, takhle se pracovalo v nacistickém Německu,“ prohlásila pro Lidové noviny místopředsedkyně Ústavního soudu.


Vládní novela snižovala státní podporu stavebního spoření z 15 procent na 10 procent z uspořené částky a v platnost byla uvedena od 1. Ledna 2011, a to všech smluv bez ohledu na datum jejich uzavření. Dále norma zavedla zvláštní padesátiprocentní sazbu daně z poskytnuté zálohy státní podpory v roce 2010. Právě toto mimořádné zdanění je podle Ústavního soudu protiústavní. Vyhověl tak návrhu ČSSD. Z nálezu vyplývá, že vláda může do budoucna snížit roční státní příspěvek, jak předpokládá sporná novela, musí ale změny prosadit normální parlamentní cestou. Zbytek příspěvku státu na stavební spoření za loňský rok, který byl původně zdaněn 50procentní daní, dostanou všichni klienti automaticky na účty během června. Potřebných 5,25 miliardy korun ministerstvo financí pošle stavebním spořitelnám ještě v květnu. Vláda chce tyto peníze uspořit mimo jiné snížením státního příspěvku krajům na financování dopravní obslužnosti.


Internetový průzkum společnost SANEP provedla na přelomu dubna a května u více než 8500 dotázaných ve věku 18 až 69 let.

Autor: mkr, čtk

Komentáře

Čtěte také

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Nezaměstnanost mladých lidí začala po zlepšení v minulých třech letech ve světě opět stoupat. Počet nezaměstnaných mezi 15 až 24 lety by letos navíc mohl globálně vzrůst o půl… více

Mobilní web