Většina firem nestihne revidovat své smlouvy,hrozí jim i zrušení | E15.cz

Většina firem nestihne revidovat své smlouvy,hrozí jim i zrušení

Většina firem nestihne revidovat své smlouvy,hrozí jim i zrušení
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Marek Podhora, E15

ČTK

Přes 30 procent obchodních společností nestihne do konce června provést revizi svých společenských smluv, kterou po nich vyžaduje nový občanský zákoník a související zákon o korporacích. Další nejméně čtvrtina podniků tuto situaci vůbec nezačala řešit. Firmám, které změny neučiní, může hrozit až zrušení.

Celkem asi 180 tisíc firem, které vznikly před rokem 2014, se tak kvůli nové legislativě musí obrátit na právníky. Jak informoval server Kancelář podnikatele, rejstříkové soudy očekávají, že v příštích dnech bude podáno velké množství žádostí, což může výrazně prodloužit dobu zpracování požadavku.

Soud totiž nemá žádný stanovený termín, do kdy musí být žádost zapsána do Sbírky listin. Navíc téměř polovina firem je zapsána u Městského soudu v Praze. Rychlost vyřízení se tak nedá ani odhadnout.

„Obchodní korporace musí do konce června upravit své zakladatelské dokumenty tak, aby nebyly v rozporu s novou právní úpravou a obsahovaly všechny povinné náležitosti. Neučiní-li tak ani přes výzvu rejstříkového soudu ve stanovené dodatečné lhůtě, soud obchodní korporaci zruší a nařídí její likvidaci,“ řekla advokátka v Ambruz & Dark Deloitte Legal Lenka Navrátilová.

Není důvod k panice

Zakladatel advokátní kanceláře AK Matzner et al Jiří Matzner ovšem míní, že zrušení společnosti se není třeba obávat. Lhůta pro změny je do 30. června, tedy počínaje červencem bude moci soud vyzvat všechny společnosti, aby zajistily nápravu, a to v dodatečné lhůtě, jíž zákon nestanoví.

„Lze předpokládat, že soudy nebudou schopny reagovat tak rychle a lhůty pro nápravu lze očekávat v rozsahu například měsíce. Není tedy důvodné se obávat, že by k 1. červenci došlo ke zrušení a likvidaci společnosti ze strany soudu,“ poznamenal.

Notáři zavaleni prací

Ambruz & Dark Deloitte Legal klienty o rekodifikaci soukromého práva v Česku a s ní souvisejících povinnostech informovala s předstihem v průběhu minulého roku. Většina z nich prý zareagovala, využila možností, které nabízí nová právní úprava, a podřídila se nebo se chystá podřídit novému právnímu rámci. „Obecně je však takových opozdilců, kteří svou povinnost odložili na poslední chvíli, zřejmě velké množství, neboť i podle našich zkušeností jsou nyní notáři doslova zavaleni prací a mnohdy není snadné si s nimi sjednat termín,“ podotkla Navrátilová.

Pro firmy je důležité, že rozhodujícím dnem změny je den podání, nikoli den zápisu do Obchodního rejstříku. Podání je možné učinit buď osobně na soudu, nebo prostřednictvím doporučeného dopisu.

Nezapomeňte přizpůsobit firemní dokumenty novému zákonu

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!