Vlastní tuk může léčit artrózu | E15.cz

Vlastní tuk může léčit artrózu

Vlastní tuk může léčit artrózu
Nově mohou artrótu léčit vlastní kmenové buňky
• 

Marcela Alföldi Šperkerová

Bolestivým onemocněním kloubů, tzv. artrózou trpí až čtyři pětiny lidí starších padesáti let. Výjimkou ale nejsou ani mladší pacienti, často jde o ty aktivní, tedy sportovce, policisty, vojáky. Ještě nedávno neměli lékaři pacientům s artrózou prakticky co nabídnout. Pouze léky na tlumení bolesti, případně zpomalení degenerativního procesu a pak náhradu vlastního kloubu umělým.

Nemocní artrózou dostali novou šanci. Nyní mohou čeští pacienti absolvovat léčbu vlastními kmenovými buňkami, které dokáží zčásti obnovit poškozenou chrupavku. Buňky přitom lékaři získávají z tukové tkáně pacienta. „Léčbu jsme již použili u několika desítek pacientů. Dosavadní ohlasy po zákroku jsou velmi dobré. Kmenové buňky mají obrovský regenerativní a hojivý potenciál. Dokáží vyspravit i značně poškozenou část chrupavky. A to tím, že vytváří vlastní chrupavčitý kloubní povrch, jakýsi protektor,“ konstatuje primář Revmacentra René Moster. Revmacentrum bylo prvním domácím pracovištěm, jež biologickou léčbu kloubní artrózy kmenovými buňkami v tuzemsku zavedlo.

Léčba je vedena podle Mezinárodního konsorcia pro buněčnou terapii a imunoterapii ICCTI. Jde nejen o účinný, ale i šetrný a zpravidla bezbolestný zákrok, který je přínosný u poruch kloubní chrupavky u I. až i IV. stupně, tedy ve všech fázích onemocnění vyjma vážného poškození kostního základu kloubu. Lékaři nejčastěji indikují tuto léčbu při artróze velkých a středních kloubů, především kolenního, kyčelního, hlezenního a ramenního kloubu. Terapie ale není hrazena zdravotními pojišťovnami, zákrok pacienta přijde na zhruba 35 tisíc korun.

S ohledem na poměrné krátkou dobu používání v České republice zatím nejsou k dispozici konkrétní tuzemská statistická data úspěšnosti léčby. Jak uvádí ortoped Moster, podle studie z Lékařské fakulty v Univerzitní nemocnici South Florida ve Spojených státech, které se účastnilo 556 pacientů léčených kmenovými buňkami, bylo s výsledkem léčby spokojeno na 86 procent pacientů.

Autor: Marcela Alföldi Šperkerová
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!