Vojsko zvažuje úplné vyřazení vrtulníků

8.6.2010 7:41   |  

České armádě bude v příštím a přespříštím roce chybět po dvou miliardách korun na provoz letecké techniky a výcvik pilotů. Napjatá situace je zvlášť u vrtulníkového letectva, které může do dvou let praticky zaniknout. Vyplývá to z analýzy velitelství společných sil, kterou má deník E15 k dispozici. Podle ní jsou tři možná řešení: Přerozdělení peněz v rámci rezortu obrany, snížení počtu a odprodej techniky nebo její úplné vyřazení z provozu.

„Nejradikálnější varianta předpokládá propuštění osmnácti stovek vojáků, z čehož by piloti tvořili zhruba desetinu. Například by zcela zanikla vrtulníková základna v Přerově,“ uvedl vysoce postavený důstojník, který si přál zůstat v anonymitě. Vzdušné síly by přestaly provozovat dokonce i nové ruské vrtulníky Mi-24/35 a Mi-171, které byly vybaveny západními přístroji.

Tyto stroje jsou navíc velmi žádány v Afghánistánu, takže by Česko muselo přehodnotit své závazky vůči NATO. „Pokud nebudou nalezeny úspory, u vrtulníkového letectva zaznamenáme nevratný dopad na stavy leteckého i pozemního personálu a zmaření investic do nákupu a modernizace techniky,“ dodal nejmenovaný důstojník.

Kromě vrtulníků by skončily i cvičné L-39 Albatros, naopak s bitevníky L-159 armáda nadále počítá. V provozu zůstanou i nové airbusy a letouny CASA. O místa se nemusejí obávat ani piloti nadzvukových gripenů.

Pozemních sil by se úsporné kroky tak drasticky nedotkly. Vyřazeny by byly dva dva dělostřelecké radiolokátory Artur, které obsluhují čtyři desítky vojáků.

Jak bude ministerstvo obrany situaci řešit, není jasné. Loni muselo kvůli rozpočtovým škrtům propustit tři tisícovky vojáků a občanských zaměstnanců. Zároveň však čelí kritice za nákup obrněných transportérů Pandur, letounů CASA a vozidel Iveco, za něž utratí přes dvacet miliard korun.

Bahna připomenou boje Američanů

Těžké boje americké armády proti nacistům u Chebu a postup československé tankové brigády na pomoc Pražskému povstání v květnu 1945. To budou dvě stěžejní ukázky klubů vojenské historie, na něž se mohou těšit návštěvníci 21. ročníku Dne pozemního vojska – Bahna. Opět proběhnou u obce Strašice na Rokycansku, a to 19. června. K vidění budou i moderní obrněná vozidla Pandur II a další technika.

Autor: Pavel Otto

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web