Vyhněte se tureckým městům, doporučuje stále ministerstvo

Ministerstvo zahraničí nadále doporučuje Čechům vůbec necestovat do Istanbulu, Ankary a jihovýchodní části Turecka. Turistům ministerstvo radí, aby se během pobytu zdržovali v hotelových komplexech a nevydávali se do velkých měst. O prodloužení platnosti doporučení dnes rozhodla zvláštní pracovní skupina ministerstva.r

 Turecko, den po nezdařilém puči, následky bojů
25.7.2016 12:36   |  

„Cestovní doporučení zůstává v platnosti beze změn,“ řekla mluvčí ministerstva Irena Valentová po jednání skupiny. „Stále nedoporučujeme cesty do Istanbulu, Ankary a jihovýchodních oblastí. Lidé, kteří jsou na dovolené, by se měli zdržovat v prostorách hotelových komplexů a necestovat do velkých měst,“ dodala. Ministerstvo rovněž nabádá české občany, aby vždy měli u sebe platný pas, byli v kontaktu se zástupci cestovních kanceláří a sledovali informace z médií.

Ministerstvo zahraničí vydalo první verzi doporučení předminulý týden v sobotu po schůzce krizového štábu. Reagovalo tak na pokus o vojenský převrat, při němž v ulicích Ankary a Istanbulu zemřely téměř tři stovky lidí. Minulý týden pracovní skupina rozhodla o jeho rozšíření vzhledem k tomu, že prezident Recep Tayyip Erdogan vyhlásil v zemi výjimečný stav.


Čtěte komentář Radka Palaty: Turecko pod drobnohledem


V důsledku nezdařeného puče v Turecku pokračují rozsáhlé čistky a zatýkání. Dotkly se už více jak 60 tisíc vojáků, policistů, soudců, prokurátorů nebo učitelů, kteří byli buď zatčeni, propuštěni z práce či odvoláni z funkcí. Přes 11 tisíc lidí, většinou vojáků, je ve vazbě. Za mřížemi se ocitlo mimo jiné skoro 300 příslušníků prezidentské stráže, což je zhruba desetina této elitní jednotky, a také 126 generálů a admirálů. Zatčeno bylo také 42 novinářů.

V neděli se v Istanbulu konala demonstrace na podporu demokracie svolaná opoziční stranou (CHP). Připojili se k ní i příznivci vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP). Tisíce lidí na ní odmítly pokus o puč. Mnozí se stavěli také proti vyhlášení výjimečného stavu.


Čtěte také:

Turecký ministr: USA nepotřebují roky, aby vydaly Gülena

Kvůli pokusu o puč skončilo ve vazbě přes deset tisíc Turků

Turecko rozpustí prezidentskou stráž, puče se účastnila desetina členů

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Turecko se chce po boku Spojených států podílet na boji s radikály ze samozvaného Islámského státu (IS) a vyhnat je z jejich bašty v syrském městě Rakka. Podmínkou je, že se… více

Mobilní web