Výrobci lihovin se brání: Češi pijí méně, než tvrdí WHO

Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL) sdružující největší tuzemské producenty nesouhlasí se statistikami Světové zdravotnické organizace (WHO), podle níž Češi starší 15 let vypijí ročně přes 16 litrů čistého alkoholu na osobu a rok. Podle unie Češi vypijí o čtyři litry čistého alkoholu, tedy téměř třetinu oproti statistikám WHO, méně.

 ilustrační foto
4.5.2012 15:22   |  

„UVDL považuje údaje WHO za velmi nadsazené a vážně pochybuje o správnosti dat, která WHO prezentuje,“ uvedl mediální zástupce unie Jiří Janoušek.

Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL) sdružující největší tuzemské producenty nesouhlasí se statistikami Světové zdravotnické organizace (WHO), podle níž Češi starší 15 let vypijí ročně přes 16 litrů čistého alkoholu na osobu a rok. Podle unie Češi vypijí o čtyři litry čistého alkoholu, tedy téměř třetinu oproti statistikám WHO, méně. „UVDL považuje údaje WHO za velmi nadsazené a vážně pochybuje o správnosti dat, která WHO prezentuje,“ uvedl mediální zástupce unie Jiří Janoušek.

Agentura Bloomberg nedávno zveřejnila takzvaný „Index neřesti“, který je založený právě na datech WHO, a jemuž Češi suverénně dominují - v pití alkoholu jsou první a v užívání drog druzí na světě.


Čtěte více: V užívání drog a alkoholu nemají Češi konkurenci


Oficiální statistiky Českého statistického úřadu (ČSÚ) hovoří o zcela opačném vývoji. Spotřeba alkoholu v Česku klesá. V roce 2010, což jsou poslední dostupné údaje, činila spotřeba alkoholu v přepočtu na čistý líh 9,8 litru na obyvatele a rok. To je nejnižší hodnota od roku 2002. Ani v uplynulých letech ale spotřeba nepřekročila 10,4 litru čistého lihu na osobu a rok. Při započítání pouze osob starších 15 let, jak to používá WHO, by se spotřeba zvýšila na zhruba 12 litrů čistého lihu na osobu a rok. „Údaje WHO jsou nadsazeny nejméně o čtyři litry u každého obyvatele Česka. To je pro představu rozdíl, který odpovídá objemu čistého lihu vypitého ve vínu a lihovinách dohromady,“ podotkl Janoušek.

Unie proto vzhledem k zásadním rozdílům mezi daty požádala Světovou zdravotnickou organizaci o upřesnění metod, jakými údaje o konzumaci alkoholu v Česku získává. „WHO na náš oficiální dotaz připustila, že se jedná pouze o odhady, které jsou založeny na různých externích zdrojích. Požádala nás také, abychom jí pomohli data ověřit a verifikovat,“ dodal Janoušek.


Dále čtěte:

Nizozemsko jako ráj marihuany končí. Cizinci mají utrum

Češi předloni vypili nejméně piva v historii ČR


Z celkové předloňské spotřeby 9,8 čistého lihu v Česku připadá podle údajů ČSÚ necelá třetina na lihoviny, přes pětinu na víno a téměř polovina na pivo. Spotřeba piva ale v posledních letech klesá a například loni jej vypili 145 litrů na osobu a rok, což je nejméně v novodobé historii České republiky. I přesto jsou ale Češi stále ve spotřebě piva na hlavu první ve světě.

Autor: Dušan Kütner

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web