Vyšleme zvláštní jednotku do Pobaltí, nabízejí státy V4 | E15.cz

Vyšleme zvláštní jednotku do Pobaltí, nabízejí státy V4

Vyšleme zvláštní jednotku do Pobaltí, nabízejí státy V4
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Visegrádská čtyřka chce vyslat do Pobaltí v roce 2017 rotační jednotku. Nabídku podle deklarace, kterou dnes podepsali ministři obrany Visegrádu, předloží na varšavském summitu NATO v červenci.

Jednotka by v Pobaltí působila v rámci posilování alianční vojenské přítomnosti na východě, konkrétně by šlo o výcvik a cvičení. Litva, Lotyšsko a Estonsko už dříve požádaly o vyslání jednotek NATO, obávají se agresivní politiky Ruska. O vyslání mnohonárodních jednotek již NATO dříve rozhodlo, přesnější plány by měly být známy po varšavském summitu.

Přesnou podobu působení jednotky budou státy V4 řešit v nejbližších týdnech. „Koncem prvního červnového týdne se sejdou náčelníci generálních štábů,“ uvedl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Následovat by měla schůzka ministrů obrany, ve Varšavě pak nabídnou dohodnutou podobu. Předběžně by se mělo jednat z každého státu o zhruba 150 vojáků, jednotka každého z nich by měla v Pobaltí působit tři měsíce. Zřejmě to budou pozemní jednotky. Podle Stropnického půjde mimo jiné o nácvik součinnosti s vojáky z Pobaltí.

Další bojová skupina

Ministři dnes také potvrdili záměr připravit další bojovou skupinu (Battle Group EU) zemí visegrádské čtyřky pro první pololetí roku 2019. Společná bojová skupina V4 od ledna do konce června drží za Evropskou unii bojovou pohotovost.

Podle deklarace také země visegrádské čtyřky souhlasí a tím, že přítomnost aliančních sil na východním křídle, a to včetně Polska, má zásadní význam pro posílení bezpečnosti celého regionu. Opatření pro posílení obrany by měl podle nich přijmout varšavský summit.

Dalším z témat bylo například i urychlení národních procesů zemí V4, které směřují k uzavření bilaterálních dohod o ochraně vzdušného prostoru.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!