Výuka finančního vzdělávání se do osnov hned tak nedostane, nejsou peníze

9.9.2011 11:47   |  

Výuka finančního vzdělávání bude na školách probíhat i nadále pouze dobrovolně. Přesto, že si ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy (MŠMT) uvědomuje špatnou situaci v tomto oboru, v blízké budoucnosti nepočítá s tím, že by předmět zařadilo do vzdělávacího programu. Úřad na to v současné době nemá peníze. Školy, které budou chtít předmět vyučovat, jej budou muset buď „vtlačit“ do stávajících předmětů, nebo pořádat semináře pomocí soukromých lektorů.

„MŠMT považuje finanční vzdělávání žáků a studentů za jednu z priorit. Bohužel nemáme zatím informaci o tom, že by měl být rozpočet MŠMT posílen, byť ministerstvo financí považuje situaci za alarmující“ řeklo na dotaz serveru E15.cz ministerstvo s tím, že finanční gramotnost by měla být do vzdělávacího programu zakomponována nejspíše až při jeho další komplexní revizi. Bohužel ale neuvedlo, v jakém časovém horizontu by se tak mělo stát.

Ministerstvo proto zatím doporučilo základním i středním školám, aby výuku předmětu o financích buď zakomponovaly do již stávajících předmětů zaměřených na občanskou nauku, nebo pořádala semináře se soukromými lektory. Podle ministerstva mohou školy na hlubší vzdělávání pedagogů čerpat peníze z fondů EU.


Čtěte také: Ve finanční gramotnosti Češi zaostávají


Jako jednu z variant výuky finanční gramotnosti doporučil úřad ředitelům škol příručku vydanou Českou národní bankou s názvem Finanční a ekonomická gramotnost pro ZŠ a víceletá gymnázia. V této publikaci jsou například informace o tom, jak nakládat s penězi, co je inflace či jaká jsou základní práva spotřebitelů.

Podle Tomáše Prouzy z poradenské společnosti Partners je však kniha pro žáky základních škol příliš složitá. „Tato publikace se mnohem více hodí pro gymnázia, neboť podává otázku peněz v širších ekonomických souvislostech. Děti na základních školách ale potřebují informace podané mnohem jednodušší formou, zejména v situaci, kdy řada učitelů o tomto tématu mluví poprvé a sami potřebují jednoduchou pochopitelnou kuchařku, jak neznámé téma dětem hravě a zábavně přiblížit,“ uvedl pro E15.cz.


Čtěte také: Kalouska šokovaly výsledky průzkumu finanční gramotnosti


Partners: Mladá generace má velmi nízkou finanční gramotnost

Výsledek komplexního průzkumu, který na konci minulého roku šokoval ministra financí Miroslava Kalouska nyní potvrdila mimo jiné i studie společnosti Partners. Podle ní mají lidé okolo 20 let velmi nízkou finanční gramotnost. Šetření prokázalo, že orientace mladých lidí ve finančních pojmech, produktech a službách je dokonce o 27 procent nižší, než u generace jejich rodičů.

„Výsledky výzkumu jsou alarmující, neboť dokládají, že i přes snahy a aktivity směřované ke zvýšení finanční gramotnosti žáků a studentů, zde zatím nejsou reálné výsledky. Naděje, že se nastupující generace vyvaruje chyb těch předchozích a bude se chovat finančně zodpovědně, zůstávají liché,“ řekl marketingový ředitel společnosti Partners Vlastimil Divoký.

Díky finanční gramotnosti se lidé mohou vyvarovat špatných rozhodnutí

Finanční gramotnost je schopnost číst, analyzovat a řešit osobní finanční podmínky, které mají dopad na naše materiální zajištění. Obsahuje v sobě schopnost orientovat se ve finančních rozhodnutích, plánovat budoucnost a kompetentně reagovat na životní události, které mají dopad na každodenní finanční rozhodnutí, a to včetně událostí vyplývající z běžného stavu ekonomiky.

Pokud tedy lidé tuto schopnost ovládají, neměli by například nikdy podepsat smlouvu, která je neodvolatelná a přitom může být likvidační pro ně i jejich rodinu. Také by měli být schopni rozeznat, kdy a na co je dobré se zadlužit, nebo do čeho a jakým způsobem investovat.

Autor: Kristina Blümelová

Komentáře

Čtěte také

Finsko vyzkouší zaručený příjem, skupina obyvatel dostane 15 tisíc měsíčně

Finsko vyzkouší zaručený příjem, skupina obyvatel dostane 15 tisíc měsíčně

Finská vláda od příštího roku zavede zkušebně takzvaný všeobecný základní příjem. Vybraná skupina občanů bude od státu automaticky dostávat 560 eur (přes 15 tisíc korun) měsíčně.… více

Mobilní web