Z Vrbětic odjel poslední kamion s municí, bylo jich celkem 547 | E15.cz

Z Vrbětic odjel poslední kamion s municí, bylo jich celkem 547

Z Vrbětic odjel poslední kamion s municí, bylo jich celkem 547
Okolí Vrbětic na Zlínsku, kde 3. prosince 2014 znovu explodoval muniční sklad..
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Poslední kamion s municí dnes odjel z areálu ve Vlachovicích-Vrběticích na Zlínsku, ve kterém loni vybuchly dva sklady s municí. Letos v lednu začalo vyskladňování areálu, celkem z něj bylo vyvezeno 547 kamionů se zbrojním materiálem, uvedlo ministerstvo vnitra. Do Vrbětic dnes přijeli také premiér Bohuslav Sobotka a ministr vnitra Milan Chovanec (oba ČSSD). Munice se už do areálu s největší pravděpodobností nevrátí.

Sobotka dnes poděkoval všem, kteří se podíleli na zajištění areálu, a vyjádřil přesvědčení, že lidé z okolních obcí letos prožijí klidnější Vánoce než v loňském roce. Zároveň poznamenal, že práce na místě nekončí. Po odvozu munice bude následovat ohledání místa činu, sběr munice a následně hloubková sanace.

Pokud jde o dlouhodobou budoucnost areálu, neměla by se do něj v žádném případě vracet munice, uvedl premiér. Na konkrétním využití prostoru by rád našel shodu státu s krajem a obcemi.

Policejní prezident Tomáš Tuhý zdůraznil, že v areálu stále platí zvláštní režim a zákaz vstupu. Policie podle něj v dalších týdnech prozkoumá místo činu, aby získala informace o příčině dvou výbuchů, které vedly ke stovkám následných explozí.

Kauza Vrbětice: Imex Group podala trestní oznámení kvůli úniku informací

Část munice ze 40 skladů se odvážela do armádních skladů v Květné na Svitavsku, zbrojní materiál si převzaly také firmy, které jej ve Vrběticích měly uskladněný. Také dnešní poslední transport organizovala soukromá firma. Ze skladů bylo odvezeno 8124 palet se 7000 tunami materiálu. Část uskladněné munice byla podle policie poškozená, jiná zase v poškozených obalech. Při jejím transportu nebyl nikdo zraněn. Pyrotechnický průzkum byl podle ministerstva vnitra proveden na ploše osm kilometrů čtverečních.

Oba vybuchlé sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group, první výbuch v říjnu si vyžádal dva lidské životy, další sklad explodoval v prosinci. Policie exploze vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení. Státní zástupce již podal kvůli skladování zakázaných výbušnin v muničním skladu obžalobu na pět lidí a dvě firmy.

Evakuovaní dostanou odškodné tři tisíce

Při pěti evakuacích muselo svá bydliště opustit asi dva tisíce lidí z okolí. Vytyčen byl bezpečnostní okruh o obvodu asi 14 kilometrů, v dubnu byl zmenšen na současných deset kilometrů. Hranice vytyčené oblasti střeží vojáci a policisté. Nyní začali vojáci připravovat stavbu nového plotu, od února armádu ve střežení areálu vystřídají pracovníci státního podniku Vojenské lesy a statky, fyzickou ostrahu částečně nahradí kamerový systém.

Vláda rozhodla o tom, že lidé z okolí Vrbětic dostanou jako odškodné každý asi 3000 korun. Sanace areálu může trvat i několik let.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!