Zájem o dentální hygienu zaskočil VZP, musela ukončit platby pro dospělé

Obrovský zájem o tisícikorunový příspěvek na dentální hygienu zaskočil Všeobecnou zdravotní pojišťovnu. Platby pro dospělé musela předčasně ukončit.

ilustrační foto
1.3.2016 7:51   |  

Správní rada VZP souhlasila se zvýšením původně vyhrazené částky dvaceti milionů korun na rok na padesát milionů korun. Tím by se měly pokrýt žádosti lidí, kteří již na dentální hygieně byli a s příspěvkem počítají. „Navýšenou částku vyčerpáme pravděpodobně do konce tohoto týdne,“ řekl člen správní rady Rostislav Vyzula.

Nepříjemná situace je to pro pojišťovnu už proto, že do konce března je jeden ze dvou každoročních termínů možné přeregistrace k jiné zdravotní pojišťovně. Štědrý příspěvek na dentální hygienu měl podpořit letošní akviziční marketing VZP.


Čtěte komentář Martina Čabana: Marketingový lapsus


Za první dva měsíce letošního roku vyplatí VZP na dentální hygienu stejnou částku jako v roce 2013 za celý rok. Denně VZP přijala žádosti za 750 tisíc korun. Celkem zatím požádalo o příspěvek více než 37 tisíc lidí. V pojišťovně se mluvilo rovněž o tom, zda některé zubní ordinace neposkytují svým klientům na tyto příspěvky i jiné zdravotní služby.

„Každý rok získává dentální hygiena větší popularitu,“ říká Markéta Harantová, viceprezidentka Asociace dentálních hygienistek. Pochybuje ale, že by nastal pětinásobný vzestup zájmu bez příspěvku Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Dentální hygiena pouze do 19 let

Nadále bude VZP poskytovat příspěvky na dentální hygienu zřejmě pouze dětem do devatenácti let. O obnovení příspěvků pro některé skupiny dospělých bude pojišťovna ještě jednat. Na dentální hygienu za určitých podmínek přispívají rovněž některé jiné pojišťovny, například Oborová zdravotní pojišťovna nebo Vojenská zdravotní pojišťovna.

Harantová vítá, že alespoň příspěvek pro děti u VZP zůstane. U dospělých má ale dentální hygiena větší zdravotní význam. Navíc služby pro děti, jako je poučení o zubní péči, jsou vesměs levnější, a tedy dostupnější než pro dospělé.


Čtěte také:

Studie: Výkony fotbalistů ohrožuje špatná ústní hygiena

Ať si lidé platí obyčejné plomby, žádají zubaři. Peníze mají jít na prevenci

Adéla Čabanová Autor: Adéla Čabanová redaktorka deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Finsko vyzkouší zaručený příjem, skupina obyvatel dostane 15 tisíc měsíčně

Finsko vyzkouší zaručený příjem, skupina obyvatel dostane 15 tisíc měsíčně

Finská vláda od příštího roku zavede zkušebně takzvaný všeobecný základní příjem. Vybraná skupina občanů bude od státu automaticky dostávat 560 eur (přes 15 tisíc korun) měsíčně.… více

Mobilní web