Zaměstnanci ArcelorMittalu si už v práci nezapálí, zákaz platí i pro návštěvy | E15.cz

Zaměstnanci ArcelorMittalu si už v práci nezapálí, zákaz platí i pro návštěvy

Zaměstnanci ArcelorMittalu si už v práci nezapálí, zákaz platí i pro návštěvy
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

V hutní společnosti ArcelorMittal Ostrava (AMO), která má i s dceřinými firmami 7500 zaměstnanců, se ode dneška nesmí kouřit. Na to, aby se na tuto skutečnost připravili, měli pracovníci rok. Firma jim nabídla i odvykací kúru. Zákaz kouření platí i pro elektronické cigarety a týká se také řidičů kamionů, externích pracovníků a návštěv. AMO je jedním z prvních podniků v zemi, které celoplošný zákaz kouření zavedly.

„Za opakované porušení zákazu, nebo v případě, že by pracovník kouřil v místě, kde by se dopustil ohrožení bezpečnosti práce, může dostat i výpověď,“ řekla mluvčí.

Všech 300 kuřáckých koutků, které v areálu podniku byly, firma zrušila. O chystaném zákazu huť informovala loni v září. „Přechod na nekuřácký režim byl velmi pozvolný. Zaměstnanci měli rok na to, aby se na nové prostředí mohli připravit a rozhodnout se, jestli kouřit přestanou, nebo ne s tím, že směnu bez cigaret vydrží,“ řekla mluvčí.

Kuřákům, kteří se své závislosti chtěli zbavit, firma nabídla odvykací kúru. Ta byla sestavena na míru potřebám jednotlivce a probíhala pod dohledem lékaře. Hodnota jedné kúry byla 8120 korun, z toho zaměstnanec zaplatil 2500 korun, zbytek uhradil zaměstnavatel a pojišťovna. Úspěšní účastníci ale budou mít kúru zcela zdarma.

„Rok od doby, kdy nastoupili kúru, mohou podstoupit lékařské vyšetření, a pokud lékařské vyšetření prokáže, že jsou nekuřáci, tak jim zaměstnavatel 2500 korun, které do toho investovali, vrátí,“ vysvětlila mluvčí.

Pokud si pracovníci nejsou jisti, že vydrží směnu bez kouření, mohou si do práce místo cigaret nosit některou z forem čistého nikotinu

Před rokem firma odhadovala, že v podniku pracuje asi 30 procent kuřáků. Odvykací kúru absolvovalo 97 zaměstnanců. Podle mluvčí se ale řada pracovníků rozhodla přestat kouřit i bez nabízené odvykací kúry.

„Uvědomujeme si, že přestat kouřit není jednoduché, a i když se kuřák snaží, nemusí se to vždy podařit. Jako bývalý kuřák ale mohu potvrdit, že přestat kouřit patřilo k nejmoudřejším rozhodnutím, která jsem v životě udělal,“ uvedl generální ředitel AMO Tapas Rádžerkar (v anglické transkripci Rajderkar).

Pokud si podle něj pracovníci nejsou jisti, že vydrží směnu bez kouření, mohou si do práce místo cigaret nosit některou z forem čistého nikotinu. „I po 1. září budeme všem zájemcům poskytovat lékařské konzultace, jak se s odvykáním úspěšně vyrovnat,“ dodal ředitel.

ArcelorMittal Ostrava vyrábí ročně dva miliony tun oceli zejména pro stavebnictví a strojírenství. Své výrobky podnik vyváží do více než 40 zemí. Firma patří do největší světové ocelářské skupiny ArcelorMittal.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!