Zbrojní průkaz mělo loni 292 tisíc Čechů, méně než o rok dříve

V Česku bylo ke konci loňského roku 292 022 držitelů zbrojních průkazů, kteří měli v registrech policie 806 895 zbraní. Proti roku 2014 se jejich počet snížil o 261. Počet majitelů zbrojních průkazů posledních pět let trvale klesá. V roce 2011 mělo zbrojní průkaz 311 667 lidí. Vyplývá to z dat policejního prezidia.

ilustrační foto
3.2.2016 16:26   |  

Za posledních pět let v tuzemsku klesl počet držitelů zbrojních průkazů o 19.645. „Počet držitelů zbrojních průkazů klesá několik let pravděpodobně z důvodu, že držitelé nesplnili některou z podmínek stanovenou zákonem pro držení střelné zbraně,“ uvedl mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.

Počet zbraní mezi lidmi se naopak zvyšuje. V roce 2011 jich majitelé zbrojních průkazů měli 706.900, na konci loňského roku o 99 995 více. Podle Bocána se počet zbraní zvyšuje kvůli registraci nových. „Pouze zlomek těchto registrovaných zbraní lidé znehodnocují. Střelné zbraně nepodléhají zkáze takovým způsobem jako jiné spotřební zboží,“ dodal.

V Česku se loni hovořilo o zbraních a zbrojních průkazech v souvislosti s útokem střelce v Uherském Brodu, po kterém zemřelo osm lidí a pachatel. Ve středu 24. února uplyne rok od této tragédie.

Vláda v reakci na útok střelce schválila zpřísnění zákona o zbraních, který by měl zkrátit dobu platnosti zbrojního průkazu z deseti na pět let, umožnit přístup lékařů do registru zbraní a zlepšit systém prověřování a vymáhání požadavků na zdravotní způsobilost držitelů zbrojních průkazů. Majitelé zbraní by také měli projít lékařskou prohlídkou každých pět let, v plánu je také zvětšení pravomoci policie. Zpřísnění zákona nyní projednává Sněmovna.


Čtěte také:

Kratší zbrojní průkaz i větší pravomoci policie. Vláda zpřísnila zákon o zbraních

Psychiatři možná budou moci nahlížet do centrálního registru zbraní

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web