Ze skvělého studenta lihovým šíbrem. Čtěte příběh odsouzeného Radka Březiny | E15.cz

Ze skvělého studenta lihovým šíbrem. Čtěte příběh odsouzeného Radka Březiny

Michal Nosek

Olomoucký vrchní soud Radkovi Březinovi potvrdil třináctiletý trest vězení za rozsáhlé nelegální obchody s lihem.

Sedmačtyřicetiletý podnikatel ze Zlínska Radek Březina vládl moravské lihové mafii patnáct let. Během té doby jeho skupina dodala na trh desítky milionů litrů lihu, podle soudu připravila stát na daních o 5,6 miliardy korun.

Nelegálně získaný líh, kterého bylo podle odhadů Březinova bratra Tomáše mezi 20 a 30 miliony litrů, pak zpracovávala nejen Likérka Drak, ale i celá řada výrobců. Podle Radka Březiny bylo odběratelů více než 30, někteří i na Slovensku. Vše probíhalo mezi roky 2003 a 2012, kdy líh Březina získával ze společnosti Morávia-Chem.

Majitel Likérky Drak: Bral jsem 20 tisíc, zisky inkasoval Březina

Chemik Březina získal inženýrský diplom na Vysoké škole chemicko-technologické v Pardubicích a během studia patřil k nejlepším studentům. Po promoci se dal na podnikání a brzy se zaměřil na lihovarnický průmysl.

V devadesátých letech podnikatel získal v Ostravě Likérku Daněk. Namísto legálního a zdaněného lihu v ní začal ve velkém používat vyčištěný syntetický líh, na jehož úpravu sám sestrojil zvláštní zařízení. Později začala Březinova skupina podvádět při denaturaci etanolu. Pro zakrytí obchodů s lihem patřila Březinovi i firma Morávia-Chem, oficiálně vyrábějící kapalinu do ostřikovačů.

Ilegální byznys Březinovi úspěšně rostl. Na přelomu tisíciletí dokonce uvažoval o tom, že vybuduje tajný lihovar a ve Stojčíně na Pelhřimovsku koupil objekt bývalé cihelny. Od záměru na výrobu nakonec upustil. Budovu však používal jako kamufláž pro tajné podzemní zásobníky lihu. V prosinci 2012 ho tam tam celníci a policisté objevili 1,2 milionu litrů. Podobné zamaskované zásobníky měla Březinova skupina i na dalších místech.

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!