Zeman se znovu snaží odvolat Rampulu | E15.cz

Zeman se znovu snaží odvolat Rampulu

Zeman se znovu snaží odvolat Rampulu
Vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula oznámil 24. února na tiskové konferenci v Praze, že podává trestní oznámení kvůli tomu, že podle něj do kanceláře jeho náměstka Libora Grygárka vnikli v noci 17. února dva cizí lidé. Doprovodil je tam Rampulův předchůdce Stanislav Mečl, řekl státní zástupce novinářům. Naznačil, že si dvojice mohla ze státního zastupitelství něco odnést. Nezaznamenal však prý zatím žádnou ztrátu. Incident označil Rampula za narušení bezpečnosti vrchního soudu a státního zastupitelství.
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman znovu navrhl ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi (ODS) odvolat šéfa pražského vrchního zastupitelství Vlastimila Rampulu.

Pavel Zeman svůj dřívější návrh doplnil o dva nové body. Důvodem pro Rampulův odchod má být nově také kauza privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS) a brífink, na kterém pustil novinářům videozáznam z policejní akce v kanceláři náměstka Libora Grygárka.

Libor GrygárekLibor GrygárekAutor: ČTK
Libor Grigárek

Zeman podal návrh na odvolání šéfa Rampuly už loni v březnu, Pospíšil mu definitivně vyhověl na podzim. Pražský městský soud však Rampulu letos v únoru vrátil do funkce. Podle ministerstva uvedl, že nejvyšší státní zástupce návrh dostatečně neodůvodnil. Soud dodal, že se neprokázalo, že by pražský vrchní státní zástupce závažně porušil své povinnosti.

O celé kauze čtěte více

Pospíšil našel nové důvody pro odvolání Rampuly

Bezpečnostní akce u Grygárka byla legální, tvrdí policie

Rampula už úřaduje, odvolal šéfku odboru hospodářské kriminality

Zeman nyní svoje důvody rozšířil a návrh zpřesnil. Přidal dvě kauzy, kvůli nimž už Rampula čelí kárným žalobám. V případu MUS mu ministr vyčítá průtahy při vyřizování žádostí švýcarské justice o právní pomoc. Druhou kárnou žalobu podal Zeman. Nelíbilo se mu, že pražský vrchní státní zástupce zveřejnil záznam, na kterém neznámí lidé vcházejí v doprovodu Stanislava Mečla pověřeného v té době řízením pražského vrchního zastupitelství v nočních hodinách do Grygárkovy kanceláře. Podle Zemana šlo o tajnou akci bezpečnostních složek. Rampula tvrdí opak.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!