Zemkovi se odvolali proti trestu za podvod, soud prý tématu nerozumí

Bratři Alexandr a Zdeněk Zemkovi se odvolali proti pondělnímu rozsudku brněnského krajského soudu, který je za podvodné získání licencí pro jejich solární elektrárny v Chomutově poslal na 7,5 roku do vězení. Každému z nich také uložil pokutu sedm milionů korun. Rozhodnutí je nepravomocné a bude se jím zabývat Vrchní soud v Olomouci. Zemkovi pochybení odmítají.

Zleva Jan Hudeček z Železáren Veselí a majitelé solárních elektráren v Chomutově Zdeněk Zemek a Alexandr Zemek čekají u brněnského krajského soudu na rozsudek v případu nezákonného vydání licencí.
23.2.2016 14:39   |  

V procesu byla vyvrácena všechna tvrzení a také důkazy nesmyslné obžaloby, uvedl otec bratrů miliardář Zdeněk Zemek starší, který ovládá hutnický holding Z-Group. Spolu s jeho syny byla odsouzena například i předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková k 8,5 roku vězení.

Brněnský soud dospěl k závěru, že Zemkovi získali licence pro provoz svých dvou solárních elektráren v Chomutově nezákonně, na základě falešných revizních zpráv. Dokumenty potvrzují, že elektrárny byly provozuschopné koncem roku 2010, což ale podle soudce Aleše Novotného není pravda. Revizní zprávy jsou falešné a vydány byly za situace, kdy byly elektrárny ve výstavbě a tedy nemohly dodávat elektřinu do veřejné sítě, uvedl soud.

Zlomovým byl pro majitele solárních elektráren 1. leden 2011. Tehdy se velmi výhodná a státem dotovaná cena energie ze solárů ve srovnání s cenou z roku 2010 prudce snížila. Poklesla z 12 150 korun za megawatthodinu energie dodané ze solárních panelů do veřejné sítě na částku 5500 korun za megawatthodinu. Stát takto ukončil svoji podporu energie z fotovoltaiky.

Chyboval ERÚ, tvrdí Zemek

Brněnský soud se domnívá, že Zemkovi překročili zákon ve snaze získat výhodnější, starší výkupní cenu. „Jádro celé kauzy již od počátku spočívá v naprosté neznalosti technické problematiky týkající se fotovoltaických elektráren ze strany orgánů činných v trestním řízení, které podanou obžalobu postavily na technicky i právně irelevantních skutečnostech,“ uvedl k věci Zemek st. Upozornil, že v kauze bylo vypracováno 20 znaleckých posudků, jež „shodně dokládají“, že elektrárny byly v den udělení licence (31. 12. 2010) dokončené a provozuschopné.

Zemek st. tvrdí, že elektrárny mohly dostat licence dříve. Prodlevy vznikly podle něj na straně ERÚ. „Na ERÚ panoval v roce 2010 chaos a zmatek v důsledku přetíženosti úřadu doprovázené nesystematickým a nekompetentním vedením,“ uvedl Zemek st. Podle něj licenční odbor úřadu nebyl schopen řešit žádosti o vydání licencí, tedy povolenek pro zahájení provozu elektráren, v zákonem stanovených termínech a v zákonných mezích.

Odvolala se i Vitásková

Se Zemkovými byli odsouzeni i provozní technici, kteří se na vyhotovení revizních prací podíleli. Vitáskovou poslal soud do vězení za to, že zastavila obnovu správního řízení, v němž mohly být Zemkům licence odebrány. Pochybení odmítá a její právní zástupce Josef Lžičař se proti rozsudku na místě odvolal.

Elektrárny Zdeněk-Sun a Saša-Sun se rozkládají v Chomutově na 30 hektarech, tvoří je 70 tisíc solárních panelů a tisíc takzvaných měničů. Zemek st. připouští, že jejich stavbu provázely klimatické potíže; mrazy kolem minus 15 stupňů Celsia a sníh. Při kontrole elektráren nebyly podle Zemka právě kvůli chladu zahrnuty některé výkopy a propojeny některé elektrické kabely. Tato kontrola se konala 20. prosince 2010. O dva dny později byly ale elektrárny zapojeny do lokální distribuční soustavy.


Čtěte také:

Pavel Páral: Černé pondělí pro Alenu Vitáskovou

Soud uložil Vitáskové v kauze solárních elektráren osm a půl roku vězení

Šéfka ERÚ Vitásková: Pro své sesazení nevidím jediný důvod

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Babiš chce příští rok schodek pod 50 miliard. Může být ale vyšší, připouští

Babiš chce příští rok schodek pod 50 miliard. Může být ale vyšší, připouští aktualizováno

Ministerstvo financí navrhuje v materiálu, který v pondělí projedná vláda, na příští rok schodek rozpočtu 48,5 miliardy korun. Pro rok 2018 navrhuje schodek 38,5 miliardy a pro… více

Komerční prezentace
Mobilní web