Zemřel významný český sociolog Ivo Možný | E15.cz

Zemřel významný český sociolog Ivo Možný

Zemřel významný český sociolog Ivo Možný
Sociolog Ivo Možný
• 
ZDROJ: ČTK
10. září 2016 • 14:44
Ve věku 84 let dnes zemřel přední český sociolog Ivo Možný. Možný po listopadové revoluci položil základy české moderní sociologie. Svou celoživotní práci zaměřil především na výzkum rodiny, věnoval se i sociologii intimity nebo sociální politice.

Působil na Masarykově univerzitě v Brně, kde spoluzaložil a v letech 1998 až 2004 jako děkan vedl Fakultu sociálních studií. Od roku 2013 na fakultě působil jako emeritní profesor sociologie a sociální filozofie. S odkazem na jeho rodinu zprávu o jeho smrti uvedl server Lidovky.cz.

„Byl asi mezi mými učiteli tím nejlepším, neboť abych si před ním nepřipadal jako hlupák, studoval jsem na zkoušky u něj mnohem více, než bylo nezbytné. A to je vlastně to, čeho má univerzitní učitel u svých studentů dosáhnout. Ale nepodaří se to zdaleka každému, jen autoritám, jakou byl a pro mě už vždycky zůstane Ivo Možný,“ uvedl rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, kterého Možný osobně učil.

Věra Čáslavská zemřela, legendární gymnastce bylo 74 let

Lítost vyjádřil i emeritní děkan FSS MU Ladislav Rabušic. „Rád studenty zdravě provokoval, byl na ně přísný, neboť vyžadoval práci a výkon, ale současně byl i moudře laskavý,“ uvedl Rabušic. Podle něj měl Možný jasnou představu o tom, jak by měla fungovat vysoká škola evropského formátu, a v tomto duchu ji také řídil.

„Když za ním jako za děkanem studenti chodili, že se na fakultě a ve výuce pořád dějí nějaké změny a že oni vlastně nemají pořádný klid na studium, říkával jim: 'Miláčci, klid zažijete jenom na hřbitově. Život je permanentní proměna'. Jsem přesvědčen, že Ivo si svůj klid nyní užívá,“ řekl Rabušic.

Ivo Možný se narodil v roce 1932 v Prostějově. Několik let pracoval jako redaktor a reportér Československého rozhlasu v Praze, Ostravě a Brně, od 60. let působil na katedře sociologie Filozofické fakulty brněnské univerzity. Po nástupu normalizace nesměl přednášet na vysokých školách, uplatnění našel v brněnské Manželské a předmanželské poradně. V akademické i vědecké dráze mohl naplno pokračovat až po listopadu 1989.

V roce 2015 převzal Cenu Neuron za přínos světové vědě v oboru společenské vědy.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!