Na Evropské před návštěvou Si Ťin-pchinga visí čínské vlajky, Praha 6 protestuje

Na stožárech veřejného osvětlení podél Evropské třídy v Praze visí čínské a české vlajky. Podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana jde o placenou reklamu, kterou by měla platit Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce. Městská část Praha 6 to kritizuje, vedení Prahy se podle starosty Ondřeje Koláře (TOP 09) snaží zavděčit prezidentovi Miloši Zemanovi. Do Česka přiletí v pondělí na oficiální státní návštěvu čínský prezident, pobude 49 hodin.

Čínský prezident Si Ťin-Pching při projevu v OSN
23.3.2016 15:23   |  

Hlavní třída vedoucí k letišti je ve správě hlavního města, osvětlení pro něj spravuje firma Eltodo. „Umístění reklamy by mělo v podstatě kopírovat trasu směřující z letiště na Hrad. Podle mých informací měla být reklama instalována v období návštěvy čínského prezidenta, tedy od 28. do 30. března, ale kvůli státním svátkům umístila společnost Eltodo reklamu již dnes,“ vysvětlil mluvčí. V Praze se objevily také billboardy s nápisem Vítejte v České republice v češtině a čínštině.

Přivítají vlajky i další prezidenty?

„Chápu, že státní návštěvě se sluší připravit přivítání se všemi poctami, které předepisuje protokol a dobré způsoby. Lézt ale někomu do zadnice tím, že po městě vyvěšuji vlaječky jeho země, mi přijde přes čáru, zvláště pak v případě, že se jedná o stát, se kterým nemá Česká republika žádný bližší vztah,“ komentoval vlajky na Evropské třídě Kolář. Podobná výzdoba ale čekala na čínského prezidenta při jeho návštěvě třeba v Londýně.

Starosta očekává, že podobnou výzdobu město připraví i při návštěvách dalších prezidentů. „Mrzí mě, že vedení hlavního města České republiky se snaží takto přihlouplým způsobem zavděčit hradnímu pánovi, kterému se v krátké době podařilo zničit téměř vše, co zde od roku 1989 bylo v této zemi pracně budováno,“ dodal Kolář.

Magistrát souhlasil

Čínská ambasáda požádala hlavní město o stanovisko k umístění reklamy. „Magistrát s umístěním reklamy souhlasil, nicméně na akci se nijak nepodílí. Jedná se pouze o umístění reklamy na sloupech veřejného osvětlení,“ řekl mluvčí magistrátu.

Za minulého režimu byla Evropská ulice, která se tehdy jmenovala Leninova, při návštěvách sovětských vůdců vždy vyzdobena československými a sovětskými vlajkami.

Čínský prezident Si Ťin-pching do Česka přiletí v pondělí dvě hodiny po poledni. Kromě setkání s předními českými politiky například zasadí v Lánech strom nebo navštíví Strahovský klášter v Praze. Český prezident v uplynulých týdnech řekl, že očekává čínské investice v hodnotě 45 miliard korun a podpis asi 20 konkrétních dohod.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italská policie dnes zatkla druhého nejhledanějšího člena mafie Ernesta Fazzalariho, který se 20 let skrýval. Nyní šestačtyřicetiletý Fazzalari byl významným členem kalábrijské… více

Komerční prezentace
Mobilní web